MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najczęstsze przyczyny problemów ze wzdęciami

materiał partnera

Wzdęcia to nic innego jak gromadzące się wewnątrz jelit gazy. Powodują one zwiększenie się obwodu brzucha, które występuje zazwyczaj tuż po posiłku. Dolegliwości tej towarzyszy również uczucie dyskomfortu, a często także i ból.

Przyczyna ich powstawania w znacznej mierze tkwi w błędach dietetycznych. Są również skutkiem pośpiesznego jedzenia. Mogą także świadczyć o rozwijającej się chorobie. Z tego względu nie można ich bagatelizować.

Problemy z nerwami

Podstawową przyczyną występowania wzdęć jest aerofagia. Powstaje ona na skutek jedzenia w pośpiechu oraz szybkiego mówienia. W trakcie tych czynności powietrze jest połykane i dostaje się do przewodu pokarmowego. Wzdęcia o tej genezie najczęściej dotykają osób cierpiących na nerwicę. Charakterystyczną cechą jest wówczas to, że obwód brzucha zwiększa się w miarę upływu dnia.

W tym wypadku, aby zapobiegać powstawaniu dolegliwości, należy unikać gazowanych napojów, jeść powoli, a w trakcie spożywania posiłków unikać prowadzenia ożywionych dyskusji.

Błędy w diecie

Wśród przyczyn wzdęć wymienia się również nadmiar białka oraz tłuszczu zwierzęcego w diecie. Prowadzi to do wytwarzania zbyt dużej ilości dwutlenku węgla, czemu towarzyszy odbijanie się tak zwanego czystego powietrza. W tej sytuacji wodorowęglany dominują w przewodzie pokarmowym, co sprzyja wzdęciom.

Aby pozbyć się uciążliwego problemu, należy zmienić złe nawyki żywieniowe. Przede wszystkim ograniczyć ilość białka i tłuszczów w przygotowywanych posiłkach. Ważne jest również regularne picie niegazowanej wody.

Niedostateczne skurcze mięśni

Wzdęcia mogą być także skutkiem zespołu jelita nadwrażliwego, zwłaszcza w sytuacji, gdy zaobserwujemy dodatkowe objawy, takie jak ból brzucha oraz głowy, biegunka, nudności po posiłkach, zmęczenie, pogorszenie koncentracji czy też nieuzasadniony lęk i niepokój. Zaburzony zostaje wówczas rytm skurczów mięśni odpowiedzialnych za przesuwanie jedzenia.

W tej sytuacji należy unikać produktów, które nasilają dolegliwości. Warto również skonsultować się z lekarzem i rozpocząć regularne ćwiczenia relaksacyjne, które pomogą uporać się ze stresem, nasilającym objawy. Pomóc powinny również produkty bogate w błonnik.

Braki enzymów

Powodem wzdęć może być również niedobór lub brak enzymu laktazy. Wówczas dolegliwość pojawia się tuż po zjedzeniu przetworów mlecznych i towarzyszą jej nudności oraz bóle brzucha. Dochodzi wtedy do zaburzeń trawienia laktozy, czyli cukru znajdującego się w mleku krowim. Bakterie obecne w jelicie grubym rozkładają ją na duże ilości dwutlenku węgla, wodoru oraz metanu.

Wzdęcia spowodować może także niedobór lub brak innych enzymów, wytwarzanych przez trzustkę. Sprawia to, że trawiony pokarm jest niedostatecznie przekształcany w składniki odżywcze, przez co jego resztki ulegają fermentacji, w trakcie której w jelitach gromadzą się gazy.

Źródłem wzdęć może być również nietolerancja glutenu, czyli białka znajdującego się w ziarnach zbóż.

Flora bakteryjna

Wśród przyczyn nadmiernego gromadzenia się gazów w jelicie wymienia się również działanie bakterii, które aby oczyścić organizm z toksyn przyspieszają procesy fermentacyjne, prowadzące do powstawania gazów. Pojawia się to zwłaszcza po zjedzeniu roślin strączkowych.

Współpraca: apteka internetowa apo-discounter.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski