Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nianie z emeryturą

Milena Kochanowska
Chcę zatrudnić nianię, kiedy i na jakich drukach muszę zgłosić ją w ZUS-ie? Jakie dokumenty ze sobą zabrać? Czy to prawda, ze wystarczy tylko raz złożyć do ZUS-ie dokumenty rozliczeniowe za nianię? Na te i inne pytania odpowiada Małgorzata Sydow z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu

Chcę zatrudnić nianię, kiedy i na jakich drukach muszę zgłosić ją w ZUS-ie?
- W ciągu siedmiu dni od zatrudnienia nianię musimy zgłosić w ZUS-ie. Można to zrobić osobiście lub listownie. Służą do tego druki: ZUS ZFA - jeżeli niania nie jest jeszcze zgłoszona do ZUS-u jako płatnik, ZUS ZUA - jeśli dla niani jest to jedyne miejsce pracy lub pracuje gdzie indziej, ale zarabia mniej niż minimalne wynagrodzenie albo jeżeli niania jest studentem i nie ma 26 lat, emerytem lub rencistą, ZUS ZZA - gdy niania równocześnie pracuje na cały etat, więc zgłasza ją pani tylko do ubezpieczenia zdrowotnego.

Mam kłopot z wypełnianiem druków urzędowych i z tego powodu waham się, czy w ogóle zgłaszać nianię do ubezpieczenia, gdzie mogę szukać pomocy?
- Proszę skorzystać z pomocy pracowników ZUS-u. Wzory wypełnionych formularzy znajdują się też na stronie www.zus.pl

Zgłosiłam nianię do ubezpieczenia od 1 października, co jednak powinnam robić dalej, w jakim terminie trzeba złożyć deklaracje i czy muszę to robić co miesiąc?
- Najpóźniej 15 dnia następnego miesiąca należy rozliczyć składki za poprzedni miesiąc, osobiście lub za pośrednictwem poczty. Robi to się tylko raz, potem ZUS sam utworzy potrzebne dokumenty. Służą do tego druki: ZUS DRA deklaracja rozliczeniowa oraz ZUS RCA imienny raport miesięczny - jeżeli niania zgłoszona jest do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego lub ZUS RZA - jeśli niania zgłoszona jest tylko do ubezpieczenia zdrowotnego. Zwolnienie z obowiązku comiesięcznego składania dokumentów następuje, gdy niania nie zarabia więcej niż minimalne wynagrodzenie i jej wynagrodzenie jest stałe.

Jakie dokumenty mam przynieść do ZUS-u, żeby zgłosić nianię?
- Zgłaszając się jako osoba zatrudniająca nianię powinniśmy zabrać ze sobą swój NIP i dowód osobisty. Po to by zgłosić nianię do ubezpieczeń, trzeba podać jej imiona i nazwisko oraz PESEL, datę urodzenia, nazwisko rodowe, obywatelstwo, adres, wiedzieć czy jest emerytką lub czy ma rentę, czy jest niepełnosprawna i w jakim stopniu, czy jest równocześnie pracownikiem i ma zagwarantowane minimalne wynagrodzenie, czy wykonuje inne umowy, prowadzi działalność gospodarczą itp.

Moja niania chce bym zgłosiła ją do ubezpieczenia chorobowego, by gdy zachoruje miała prawo do zasiłku chorobowego z ZUS-u. Kto wtedy pokrywa koszt ubezpieczenia?
- Na życzenie niani można ją również zgłosić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, ale składkę na to ubezpieczenie sfinansuje niania sama, a jeden z rodziców będący płatnikiem składek będzie ją wpłacał do ZUS-u.

Czy to prawda, ze wystarczy tylko raz złożyć do ZUS-ie dokumenty rozliczeniowe za nianię?
- Tak, jeżeli pensja niani nie przekracza minimalnego wynagrodzenia. Ponowne złożenie dokumentów rozliczeniowych jest wymagane gdyby niania za dany miesiąc pobierała np. zasiłek chorobowy. Wówczas należy przedłożyć w ZUS-ie także dokument ZUS RSA. Gdy pensja niani jest wyższa niż minimalne wynagrodzenie, dokumenty rozliczeniowe trzeba przedkładać w ZUS-ie co miesiąc.

Chcemy z mężem zatrudnić nianię. Słyszeliśmy, ze należy zawrzeć z nianią umowę uaktywniającą. Co to znaczy?
- Umową uaktywniającą jest umowa o świadczenie usług, do której zgodnie Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, na podstawie której niania sprawuje opiekę nad dziećmi. Umowa ta jest zawierana w formie pisemnej między nianią, a rodzicami dziecka Określa: strony umowy, cel i przedmiot umowy, czas i miejsce sprawowania opieki, liczbę dzieci powierzonych opiece, obowiązki niani, wysokość wynagrodzenia oraz sposób i termin jego wypłaty, okres na jaki umowa została zawarta, warunki i sposób zmiany, a także rozwiązania umowy.

Niania, którą chcemy zatrudnić do opieki nad dzieckiem zatrudniona jest w przedszkolu na umowę o pracę. Czy musimy zgłosić ją do ubezpieczenia społecznego?
- Osoba zatrudniona na umowę o pracę, mająca co najmniej minimalne wynagrodzenie i jednocześnie opiekująca się dzieckiem do lat trzech u innego pracodawcy w ramach umowy uaktywniającej podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę. Natomiast z tytułu wykonywania umowy uaktywniającej ubezpieczenia emerytalno-rentowe mają charakter dobrowolny. Obowiązkowa jest tylko składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Zatrudniamy nianię do opieki nad dzieckiem. Płacimy jej 2 tys. złotych Czy w związku z tym nie obejmują nas nowe przepisy?
- Składki na ubezpieczenia społeczne, emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne za nianię, która zarabia nie więcej niż wynosi minimalne wynagrodzenie w kraju, czyli obecnie 1386 zł, pokryje ZUS z budżetu państwa. Rodzice i niania pokryją składki w przypadku gdy pensja niani przekroczy minimalne wynagrodzenie. Opłacą jednak składki tylko od kwoty, o którą pensja je przewyższa. Jeżeli więc opiekunka w umowie miałaby określoną pensję na poziomie 2 tys. złotych, to ZUS opłaci składki od podstawy wynoszącej 1386 złotych, a rodzice i niania od 614 złotych.

Czy dokumenty rozliczeniowe za nianię można przesyłać elektronicznie?
- Na razie dokumenty trzeba składać w formie papierowej. Od marca przyszłego roku rodzice będą mogli skorzystać z elektronicznego, internetowego systemu rozliczeń za pośrednictwem programu e-płatnik.

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski