MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie dla dyskryminacji w szkołach. W Poznaniu trwają zapisy na czwartą edycję zajęć antydyskryminacyjnych

Hubert Ossowski
Hubert Ossowski
Zajęcia antydyskryminacyjne służą wypracowaniu ścieżki reakcji. Dzięki nim wrażliwsi stają się nauczyciele, rodzice, a także sami uczniowie – przekonuje Marta Mazurek, radna Miasta Poznania i przewodnicząca miejskiego Zespołu ds. Polityki Równości i Różnorodności.
Zajęcia antydyskryminacyjne służą wypracowaniu ścieżki reakcji. Dzięki nim wrażliwsi stają się nauczyciele, rodzice, a także sami uczniowie – przekonuje Marta Mazurek, radna Miasta Poznania i przewodnicząca miejskiego Zespołu ds. Polityki Równości i Różnorodności. Łukasz Gdak
Do 8 marca 2021 roku szkoły w Poznaniu mogą ubiegać się o dofinansowanie zajęć dodatkowych, w tym tych poświęconych antydyskryminacji. Tego typu zajęcia prowadzone są w stolicy Wielkopolski od 3 lat.

Podczas konkursu, w ramach którego wyłaniane są programy zajęć dodatkowych, osobno rozpatrzone będą propozycje lekcji antydyskryminacyjnych. Zajęcia przeciwdziałające dyskryminacji skierowane są do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Mają one sprawić, by poznańskie szkoły stały się bezpieczne.

Obecnie dyskryminacja często dotyka uczniów pochodzących z rodzin o niskim statusie materialnym, nieposiadających markowej odzieży czy drogich gadżetów. Dostrzega się też dyskryminację ze względu na niepełnosprawność, pochodzenie, płeć czy wygląd.

Zużyte maseczki budulcem dla dróg? Zobacz wideo:

od 16 lat

- Zajęcia antydyskryminacyjne służą wypracowaniu ścieżki reakcji. Dzięki nim wrażliwsi stają się nauczyciele, rodzice, a także sami uczniowie. Badanie przeprowadzone w 2018 roku wśród uczniów w Zachodniej Polsce wykazało, że 60 proc. przebadanej młodzieży doznało aktów agresji. Nie zareagowali, ponieważ nie potrafili danego działania nazwać agresją. Edukacja jest konieczna, by zapewnić uczniom sprawczość – przekonuje Marta Mazurek, radna Miasta Poznania i przewodnicząca miejskiego Zespołu ds. Polityki Równości i Różnorodności.

Zobacz też: W środę, 3 marca ruszają próbne matury. Egzaminy odbywać się będą w szkołach w reżimie sanitarnym lub zdalnie

Zajęcia antydyskryminacyjne są zajęciami dodatkowymi. Aby dziecko mogło wziąć w nich udział, niezbędna jest zgoda rodziców. Autorami programu zajęć są nauczyciele placówek, w których odbywają się zajęcia. Program ten ma odpowiadać na konkretne potrzeby danej społeczności szkolnej.

Zajęcia antydyskryminacyjne są nastawione na dobro dziecka

- Wartość tych zajęć polega na tym, że prowadzą je nauczyciele szkolni. Każde działanie nauczyciela, jeśli jest zgodne z etyką zawodową, jest zawsze nastawione na rozwój dziecka. Zajęcia antydyskryminacyjne są, i będą, nastawione na dobro dziecka, podobnie jak ma to miejsce w przypadku pozostałych zajęć – tłumaczy Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Samobójstwa i depresje należą do najważniejszych problemów

Program zajęć przeciwdziałających dyskryminacji uwzględnia pomoc psychologiczną. Dlatego, że wszystkie rodzaje przemocy mogą wpływać na poczucie własnej wartości, a także skutkować depresją. Według danych Ministerstwa Zdrowia z września 2020 roku, samobójstwa dzieci i młodzieży stały się jednym z najważniejszych problemów w Polsce.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski