Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Henryk Rozmiarek, jeden z najwybitniejszych poznańskich szczypiornistów, brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Montrealu

Radosław Patroniak
Radosław Patroniak
Dwa lata temu Henryk Rozmiarek został nagrodzony przez władze Poznania statuetką Superseniora
Dwa lata temu Henryk Rozmiarek został nagrodzony przez władze Poznania statuetką Superseniora Fot. Łukasz Gdak
W środowe popołudnie odszedł od nas jeden z najwybitniejszych poznańskich szczypiornistów, Henryk Rozmiarek. Brązowy medalista igrzysk w Montrealu (1976)zmarł w wieku 72 lat

Wśród kolegów często nazywano go bramkarzem rozgrywającym, bo słynął nie tylko ze świetnych obron, ale również z podań do kontrataku, dzięki którym drużyna zdobywał łatwe bramki. Można więc powiedzieć, że był prekursorem nowoczesnej piłki ręcznej.

Zobacz też: Monika Kobylińska, kapitan reprezentacji, o swoim pobycie w Poznaniu

W imprezie życia, czyli wspomnianym turnieju olimpijskim w Montrealu, w spotkaniu o trzecie miejsce z reprezentacją RFN, był zastępcą nieżyjącego już Andrzeja Szymczaka, wizytówki Anilany Łódź. Rozmiarek z kolei był symbolem złotej drużyny Grunwaldu Poznań. Z wojskowymi urodzony w stolicy Wielkopolski zawodnik wywalczył mistrzostwo Polski w 1971 r. Grał później także w Posnanii i w niemieckich klubach z Hanoweru i Flensburga (do dziś jest to jedna z najsłynniejszych drużyn w Europie). Był także grającym trenerem w kanadyjskim Ontario. Po powrocie do kraju w roli trenera pracował głównie z żeńskimi drużynami, m.in. w Żorach, Piotrkowie, Gorzowie i Zielonej Górze, a także w latach 90-tych minionego wieku ze szczypiornistami Metaplastu Oborniki. W latach 2009-2010 współpracował wreszcie z kobiecą kadrą narodową.

Montreal to nie był jego jedyny wielki sukces reprezentacyjny. Był bowiem także dwukrotnym srebrnym medalistą Pucharu Świata (1975 i 1979) i dwukrotnym uczestnikiem mistrzostw świata w 1974 (4. miejsce) i 1978 r (6. miejsce). Brał udział także w igrzyskach w Monachium (1972) i Moskwie (1980). W sumie wystąpił w 177 meczach z orzełkiem na piersi.

W latach młodości zapowiadał się na bardzo dobrego lekkoatletę, gdyż w wieku 15 lat przebiegł „setkę” w 11 sekund i skakał w dal 6,70 m. Był bez wątpienia dużą nadzieją trenera Zaręby w Energetyku Poznań, jednak mierzący 180 cm wysportowany chłopak szybko stał się obiektem zainteresowania działaczy poznańskiego Grunwaldu, a konkretnie sekcji piłki ręcznej. Jej kierownik, Zdzisław Talarczyk i charyzmatyczny trener, Aleksander Wiecanowski postanowili przekonać utalentowanego chłopak do gry w szczypiorniaka.
Już w wieku 16 lat Rozmiarek zdobył z Grunwaldem mistrzostwo Polski w kategorii juniorów, mając za parterów starszych od siebie o kilka lat zawodników, jak choćby Zbigniewa Kuleczkę czy Zbigniewa Dybola. Z kolei w kadrze seniorów zadebiutował 4 grudnia 1970 r. w Opolu w meczu ze Związkiem Radzieckim (23:21).

Między słupkami występował przez prawie 30 lat, a przez niemal 20 sezonów bronił poznańskiej bramki. Mimo wielu propozycji z innych polskich klubów pozostał wierny Poznaniowi. Dwa lata temu pamiętały o tym władze miasta, nagradzając Rozmiarka statuetką Super seniora.

Pogrzeb Henryka Rozmiarka odbędzie się w środę, 17 marca o godz. 12.30 na cmentarzu górczyńskim w Poznaniu.

Interesujesz się sportem? Tu znajdziesz najciekawsze, najnowsze, najważniejsze informacje:
Interesujesz się sportem? Tu znajdziesz najciekawsze, najnowsze, najważniejsze informacje

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski