Nie żyje Włodzimierz Schmidt, pierwszy polski arcymistrz szachowy. Poznaniak zmarł w wieku 79 lat

Włodzimierz Schmidt wielokrotnie brał udział też w symultanach szachowych.
Włodzimierz Schmidt wielokrotnie brał udział też w symultanach szachowych. Tomasz Hołod
W sobotę, 1 kwietnia w wieku 79 lat zmarł w Poznaniu Włodzimierz Schmidt, jeden z najbardziej utytułowanych zawodników w historii polskich szachów. - To pierwszy Polak z tym tytułem, wybitny reprezentant Polski, wielokrotny mistrz Polski, trener, działacz i po prostu mądry i wartościowy człowiek. Wiele pokoleń szachistów wychowało się przy nim lub na jego partiach - napisał na swoim profilu facebookowym najlepszy obecnie polski szachista Jan Krzysztof Duda.

Nie żyje Włodzimierz Schmidt, pierwszy polski arcymistrz szachowy

Tytuł arcymistrza międzynarodowego Schmidt zdobył w 1973 r. Swoją przygodę z szachami rozpoczął w wieku 11 lat w Ogniwie Poznań. Rok później zdobył mistrzostwo szkół podstawowych Poznania. W latach 1957–1960 w czterech występach w finałach mistrzostw Polski juniorów zdobył dwa tytuły mistrza i jeden wicemistrza kraju. W 1962 r. udanie zadebiutował w finale indywidualnych mistrzostw Polski, zajmując trzecie miejsce.

Potem jeszcze 28 razy był uczestnikiem MP, zdobywając 15 medali, w tym 7 złotych. Po raz ostatni zwyciężył w finałowym turnieju trzydzieści dwa lata po swoim debiucie. 17 razy stawał też na podium w drużynowych MP.

Wielokrotnie reprezentował Polskę w rozgrywkach drużynowych (14 razy na Olimpiadach Szachowych i trzy razy na ME). W 1973 r. zrezygnował z pracy naukowej na Politechnice Poznańskiej na rzecz profesjonalnej kariery szachowej. W tymże roku na turnieju w Lipsku jako pierwszy polski szachista wypełnił normę arcymistrzowską. Międzynarodowa Federacja Szachowa przyznała mu tytuł arcymistrza trzy lata później, po ponownym wypełnieniu normy w Memoriale Akiby Rubinsteina w Polanicy-Zdroju.

Był znany z wyjątkowego refleksu
Włodzimierz Schmidt znany był z gruntownego przygotowania teoretycznego i dobrej techniki, a także wyjątkowego refleksu (był 16-krotnym mistrzem Polski w szachach błyskawicznych).

Po zakończeniu kariery zawodniczej został trenerem szachowym (w 2004 r. otrzymał jako pierwszy Polak trenerski tytuł FIDE Senior Trainer) i działaczem szachowym, przez wiele lat pełnił funkcję wiceprezesa Polskiego Związku Szachowego.

Pogrzeb Adama Wize, znanego poznańskiego przedsiębiorcy i działacza. Został pośmiertnie odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Pogrzeb Adama Wize, znanego poznańskiego przedsiębiorcy i dz...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]