Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niemcy kuszą polskich uczniów płatną praktyką , Niemcy kuszą polskich uczniów

Michał Nicpoń
– Jeśli nawet praktyka nie skończy się zatrudnieniem i tak warto jechać – mówi Samuel Mazur
– Jeśli nawet praktyka nie skończy się zatrudnieniem i tak warto jechać – mówi Samuel Mazur Michał Nicpoń
Jesteś młody, znasz język niemiecki i chcesz uczyć się zawodu za granicą? Nic prostszego. Niemieckie firmy szukają polskich absolwentów, którzy zechcą uczyć się zawodu i praktykować właśnie w Niemczech. Warunek: dłuższy pobyt za granicą - 3 albo 3,5 roku i determinacja.

Brzmi to trochę jak wycinek z ulotki reklamowej i w pewnym sensie nim jest. Niemcy zapraszają polską młodzież, by pracowała i uczyła się właśnie tam. Do kampanii zaczynają włączać się wyspecjalizowane biura pośrednictwa, działające już w Niemczech. Szukają kucharzy, mechaników, hotelarzy, elektroników i mechatroników, z których zrobić chcą prawdziwych fachowców, również na własny użytek.

O co chodzi? W przyszłym roku cały rynek pracy w Europie będzie otwarty dla Polaków i Czechów. Oznacza to, że od 1 maja 2011 roku nie będzie już żadnych przeszkód w legalnym zatrudnieniu osób z tych krajów właśnie za granicą.

- To początek większej kampanii - przyznaje Jutta Rapp z biura "Transnational-Dual" w Suhl w Niemczech. - Próbujemy dotrzeć do młodzieży z "zachodniej ściany" Polski, a więc tej najbliższej nam, a także Czech. Później będziemy starali się dotrzeć z naszą ofertą również do pozostałej części kraju - dodaje.

Decydując się na wyjazd uczeń, co najmniej 16-latek, podpisze umowę z zakładem niemieckim, w którym uczył się będzie zawodu w praktyce. Poza tym regularnie brał będzie udział w zajęciach teoretycznych prowadzonych w szkole zawodowej. To jednak na praktyce spędzie dwie trzecie czasu w tygodniu. Nauka w zależności od zawodu potrwa 3-3,5 roku.

- Podobne, ale kilkutygodniowe, wymiany uczniów organizowane są w naszej szkole już od dłuższego czasu - przyznaje kierownik administracyjny Zespołu Szkół Samochodowych w Poznaniu. - W tym przypadku najistotniejszą sprawą wydają się być kwestie ekonomiczne. To znaczy, wiadomo, że łatwo jest wyjechać, a gorzej utrzymać się za granicą i tam żyć - dodaje.

I z tym jednak nie powinno być problemu. Za praktykę w zakładzie uczeń otrzyma pensję: od 360 do nawet 700 euro.

Więcej w dzisiejszym wydaniu Polski Głosu Wielkopolskiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski