Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nierówne przepisy dla kobiet w ciąży w KRUS i ZUS. Izba rolnicza interweniuje, ministerstwo odpowiada

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy trwającej nieprzerwanie co najmniej 30 dni, nie dłużej jednak niż przez 180 dni.
Zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy trwającej nieprzerwanie co najmniej 30 dni, nie dłużej jednak niż przez 180 dni. pixabay.com/TawnyNina
Jak długo może być na chorobowym kobieta w ciąży? Odpowiedzi są dwie, nieco inne w przypadku KRUS i ZUS. Krajowa Rada Izb rolniczych zwróciła uwagę na nierówny system i wystąpiła z tym zagadnieniem do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Resort odpowiedział. W jaki sposób obecnie różni się okres korzystania z zasiłku chorobowego w KRUS i ZUS?

Spis treści

Nierówne traktowanie kobiet w ciąży w KRUS i ZUS

Przyszła mama w okresie ciąży może czuć się gorzej i nie jest w stanie pracować. To zrozumiałe. A jednak w przypadku kobiet ubezpieczonych w KRUS nieco bardziej skomplikowane, gdy okres zasiłku chorobowego trzeba wydłużyć. Z zasady przysługiwanie zasiłku w przypadku KRUS może trwać od 30 do 180 dni choroby. Można je przedłużyć, jednak wymaga to złożenia w placówce KRUS wniosku oraz druku N-14 wypełnionego przez lekarza prowadzącego i stawienia się na komisji lekarskiej.

Okres zasiłku chorobowego w KRUS
Do okresu zasiłkowego wlicza się wszystkie okresy niezdolności do pracy – bez względu na przyczynę niezdolności (kod choroby) – jeżeli przerwa pomiędzy okresami niezdolności nie przekroczyła 60 dni. Wyjątkiem od tej zasady jest niezdolność do pracy powstała w trakcie ciąży. pixabay.com/estupidaopiniosa0

Krajowa rada Izb Rolniczych zwraca uwagę, że dotyczy to również kobiet w ciąży, podczas gdy przyszłe mamy ubezpieczone w ZUS, przebywające na zwolnieniu lekarskim, mogą pobierać zasiłek chorobowy przez maksymalnie 270 dni, czyli tyle ile trwa ciąża i nie muszą składać dodatkowych wniosków, ani stawiać się na komisję lekarską, by kontynuować L4.

Ministerstwo rolnictwa o chorobowym z KRUS dla kobiet w ciąży

Samorząd rolniczy zamieścił wyjaśnienia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 26 stycznia 2024 r. w odpowiedzi na wystąpienie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych o zmianę przepisów dotyczących ubezpieczenia społecznego rolników w zakresie prawa do zasiłku chorobowego dla kobiet w ciąży.

Resort przypomina ogólne zasady, z których wynika, że zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu (rolnikowi, jego małżonkowi, domownikowi), który wskutek choroby jest niezdolny do pracy nieprzerwanie co najmniej przez 30 dni, nie dłużej jednak niż przez 180 dni.

Jeżeli po wyczerpaniu 180-dniowego okresu zasiłkowego ubezpieczony jest nadal niezdolny do pracy, a w wyniku dalszego leczenia i rehabilitacji rokuje odzyskanie zdolności do pracy, okres zasiłkowy przedłuża się na czas niezbędny do jej przywrócenia, nie dłużej niż o dalsze 360 dni.

Przedłużenie prawa do zasiłku chorobowego, jak pisaliśmy wcześniej, jest możliwe na podstawie złożonego wniosku o przedłużenie zasiłku chorobowego oraz oświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia, wypełnionego przez lekarza.

Podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego w przedłużonym okresie, trwającym dłużej niż 180 dni, jest orzeczenie wydane przez lekarza rzeczoznawcę KRUS w I instancji) lub komisję lekarską KRUS (w II instancji).

Komisja lekarska może zdecydować zaocznie ws. zasiłku z KRUS

Resort zwraca uwagę na to, że nie zawsze osoba chora, tu w domyśle kobieta w ciąży, musi osobiście stawić się u lekarza rzeczoznawcy lub przed komisją.

Dodatkowo, zgodnie z § 12 ust. 2 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 2004 r. Ministra Polityki Społecznej w sprawie orzecznictwa lekarskiego w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – lekarz rzeczoznawca KRUS lub komisja lekarska KRUS może rozpatrzyć sprawę i wydać orzeczenie zaocznie bez przeprowadzenia bezpośredniego badania, jeżeli posiadana dokumentacja jest wystarczająca do wydania orzeczenia, a stan zdrowia tej osoby uniemożliwia osobiste stawienie się na badanie.

W odpowiedzi na pismo KRIR ministerstwo dodaje, że KRUS w szczególnych przypadkach dysponuje również możliwością dokonania wizyty domowej lub szpitalnej w przypadku osób, które same nie mogą stawić się przed lekarzem rzeczoznawcą KRUS lub komisją lekarską KRUS.

Na koniec MRiRW zapewnia, że przeanalizuje kwestię zmiany opisanej procedury.

Źródło: KRIR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nierówne przepisy dla kobiet w ciąży w KRUS i ZUS. Izba rolnicza interweniuje, ministerstwo odpowiada - Strefa Agro

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski