Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe odkrycie 14-latka. Kuba znalazł srebrną monetę z XVII wieku!

Mariusz Kurzajczyk
Mariusz Kurzajczyk
To 1/4 patagona wybite w Księstwie Brabancji w mennicy antwerpskiej w 1616 roku.
To 1/4 patagona wybite w Księstwie Brabancji w mennicy antwerpskiej w 1616 roku. Kalisz Nasze Miasto
Podczas poszukiwań prowadzonych przez Stowarzyszenie Poszukiwaczy Śladów Historii "Denar Kalisz" 14-letni Kuba znalazł wybitą w Antwerpii srebrną monetę z XVII wieku. Być może przed wiekami zgubił ją jeden z niderlandzkich kupców, podróżujących między Wrocławiem a Kaliszem.

Stowarzyszenie Poszukiwaczy Śladów Historii "Denar Kalisz" prowadzi obecnie badania na terenie dawnego poligonu w powiecie ostrowskim, niedaleko trasy Kalisz-Ostrów. Poligon był już tam podczas pierwszej wojny światowej i przetrwał aż do III RP.

Denarowcy tradycyjnie szukają militariów, szczególnie z czasów II wojny światowej, ale czasami udaje się im znaleźć jakieś inne ciekawe pamiątki z odległej przeszłości. Tak właśnie było tym razem.

Niezwykłe odkrycie 14-latka

14-letni Kuba, który przyjechał wraz z zaprzyjaźnioną Wrocławską Grupą Poszukiwawczą, przy pomocy wykrywacza metalu trafił na niderlandzką monetę. To 1/4 patagona wybite w Księstwie Brabancji w mennicy antwerpskiej w 1616 roku. Na monecie umieszczone są imiona - wicekróla Alberta (Albrecht VII Habsburg) i władczyni hiszpańskich Niderlandów Izabeli (Izabela Klara Eugenia Habsburg), rządzących wspólnie w latach 1598-1621.

- Monetę zbadał i zważył dr Adam Kędzierski z komisji numizmatycznej PAN, który przyznał, że nigdy nie udało mu się podobnej znaleźć - podkreśla Przemysław Kurowiak, prezes Stowarzyszenia Poszukiwaczy Śladów Historii Denar Kalisz.

- Moneta waży 6 gram, więc jest to zapewne 1/4 patagona. Rzeczywiście w naszym regionie to rzadkość. Nigdy nie słyszałem nawet, żeby ktoś taką znalazł - przyznaje dr Adam Kędzierski.

Srebrne ćwierć patagona zostanie poddane konserwacji i najprawdopodobniej trafi do kaliskiego muzeum. Zadecyduje o tym konserwator zabytków, do którego trafi zabytek po zakończeniu prac.

Źródło: kalisz.naszemiasto.pl

Wielomilionowa inwestycja, która w ostatnich latach wzbudziła wiele kontrowersji. Zamek powstaje w Stobnicy na terenie gminy Oborniki, powiatu obornickiego. Lokalny fotograf, który specjalizuje się w fotografii oraz wideorealizacji z Szamotuł wybrał się za swoim dronem, aby uwiecznić powstawanie tej wyjątkowej budowli.Zobacz, jak wygląda kontrowersyjna inwestycja --->

Kontrowersyjna inwestycja pnie się w górę. Jak teraz wygląda...

Najdłuższa nazwa miejscowości na świecie składa się z aż 188 znaków i jej wymówienie zajmuje aż 15 sekund. Co ciekawe, chodzi o pełną nazwę Bangkoku, czyli stolicy Tajlandii, która brzmi: "Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit". Nazwy polskich miejscowości nie są aż tak długie, ale i tak robią wrażenie - najdłuższa z nich liczy 40 znaków. Zobacz najdłuższe nazwy miejscowości w Polsce ------>

Najdłuższe nazwy miejscowości w Polsce. Najdłuższa ma aż 40 znaków!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski