NIK: błędy na poznańskich uczelniach

  NIK: błędy na poznańskich uczelniach

  Paweł Mikos

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Studia podyplomowe na poznańskich uczelniach publicznych były prowadzone nieprawidłowo - twierdzi Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie. Dotyczy to chociażby studium pedagogicznego prowadzonego na Uniwersytecie Przyrodniczym i Akademii Ekonomicznej. NIK brała pod uwagę okres od 2005 do 2007 roku.
  Część szkół wyższych prowadziła studia podyplomowe, nie prowadząc studiów na kierunku zasadniczym w tej dziedzinie. NIK zwrócił uwagę między innymi na pedagogiczną "podyplomówkę" na AE i UP w Poznaniu.

  - To tak samo, jakby na akademii wychowania fizycznego lub akademii rolniczej kształcić w zakresie konserwacji zabytków lub historii sztuki - uważa Błażej Torański, rzecznik Najwyższej Izby Kontroli.


  Na dodatek studia te uczelnie prowadziły bez wymaganej zgody ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

  Jak zapewnia rzeczniczka prasowa Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, Marlena Chomska, uczelnia już naprawiła wszelkie zastrzeżenia, jakie Najwyższa Izba Kontroli zgłaszała wobec placówki.
  - Co prawda, nie występowaliśmy teraz do ministra o pozwolenie na prowadzenie studiów podyplomowych z zakresu pedagogiki, ale tylko dlatego, że nie prowadzimy już tego kierunku - mówi Marlena Chomska.

  Według rzecznika NIK, te zastrzeżenia mogą odbić się na samych studentach "podyplomówek", które były prowadzone w nieprawidłowy sposób. Jeśli zostaną podważone podstawy prawne, w oparciu o które uczelnia kształciła słuchaczy, to może być problem z ważnością otrzymanych dyplomów. A byłaby to dość duża strata dla nich. Za semestr kształcenia się na podyplomowym studium pedagogicznym na Uniwersytecie Przyrodniczym należy zapłacić 700 zł.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo