Nowe ośrodki radioterapii powstaną w Poznaniu

  Nowe ośrodki radioterapii powstaną w Poznaniu

  ADA

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W Poznaniu rozrasta się baza lecznictwa onkologicznego. Drugi w Polsce Ośrodek Radioterapii Protonowej powstanie na Morasku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsi chorzy skorzystają z nowoczesnej terapii protonowej już w 2020 roku. Istnieją także szanse, że już jesienią rozpocznie się budowa Ośrodka Radioterapii przy Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego.
  W połowie marca budowa ośrodka protonoterapii była jednym z tematów poruszonych przez marszałka Marka Woźniaka podczas spotkania w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.
  - To bardzo innowacyjna metoda diagnostyki i leczenia, która pozwala precyzyjnie niszczyć komórki nowotworowe. Realizację ośrodka zamierzamy umieścić na liście projektów kluczowych dla regionu w budżecie europejskim na lata 2014-2020 - zapowiada marszałek Marek Woźniak.

  Wielkopolskie Centrum Onkologii wzbogaciło się o nową radiologię i medycynę nuklearną

  Terapia protonowa to bardzo nowoczesny rodzaj radioterapii stosowany przede wszystkim w przypadkach, w których, ze względu na umiejscowienie nowotworu, wymagana jest niezwykła precyzja. Stosuje się ją między innymi w leczeniu nowotworów oka, mózgu, rdzenia kręgowego, a także w nowotworach występujących u dzieci.

  Inwestycja w Poznaniu jest wspólną inicjatywą poznańskich uczelni: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Medycznego i Politechniki Poznańskiej oraz Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Dzięki połączonym siłom trzech uczelni i WCO, w ośrodku ma być prowadzona nie tylko terapia chorych, ale także badania naukowe.

  W Polsce podobny ośrodek do tej pory znajdował się tylko w Krakowie. Co zyskają chorzy z Poznania i Wielkopolski na budowie ośrodka? - Stosując terapię protonową przede wszystkim oszczędzamy tkanki zdrowe. Ponadto istnieje grupa guzów, które są oporne na radioterapię. Według badań skuteczność protonów jest trochę wyższa od rutynowo stosowanego promieniowania fotonowego i elektronowego w radioterapii. Dzięki powstaniu ośrodka będziemy mogli poprawić wyniki leczenia - tłumaczy profesor Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.

  Piła: Powstanie ośrodek radioterapii

  Na początku marca do Urzędu Miasta Poznania wpłynął także wniosek w sprawie ustalenia lokalizacji budowy Ośrodka Radioterapii II Stopnia przy ul. Szamarzewskiego. I choć budowa stoi pod znakiem zapytania, na jesień tego roku wyznaczono wstępny termin jej rozpoczęcia, zaś zakończenie prac - na koniec 2014 roku. Byłby to kolejny już etap rozbudowy oddziału przy Szamarzewskiego.

  - Liczba zachorowań na nowotwory rośnie, a wraz z nią zapotrzebowanie na terapię uzupełniającą - radio- czy chemioterapię. Budowa kolejnych ośrodków zwiększy dostęp pacjentów do specjalistycznego leczenia - podsumowuje onkolog dr Grzegorz Gertig.

  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kłamcy z PO !!!

  OpOp (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 22

  :-)))))))))) noooooo.... to w Pile już radioterapii nie będzie

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo