Uproszczenie wniosków o dopłaty bezpośrednie wypełnianych przez rolników - to wspólne stanowisko Polski i Niemiec. Krzysztof Jurgiel spotkał się w Berlinie z ministrem Christianem Schmidtem. O czym rozmawiali szefowie resortów? Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas!

Poruszony został wątek działań stabilizacyjnych na rynkach mleka i wieprzowiny oraz owoców i warzyw. Dobrowolne ograniczanie produkcji mleka, po likwidacji kwot mlecznych, nie odpowiada ani Jurgielowi, ani Schmidtowi. Polski minister stwierdził, że ż rekompensata za zmniejszenie produkcji nie powinna pochodzić z budżetów krajowych, ale puli unijnej. Schmidt zgodził się z Jurgielem. 

 


- Finansowanie działań kryzysowych na rynkach rolnych wyłącznie z budżetów krajowych jest trudne do zaakceptowania - powiedział w Berlinie Krzysztof Jurgiel.

 

Ministrowie podkreślili, że istotne jest uproszczenie Wspólnej Polityki Rolnej. 

 

Polska chce, aby WPR:


  • zapewniała równe warunki konkurencji - polscy rolnicy oczekują jak najszybszego wyrównania poziomu dopłat bezpośrednich pomiędzy państwami członkowskimi (jednakowa stawka na hektar w państwach UE)

  • służyła rozwojowi małych i średnich gospodarstw rodzinnych

  • uwzględniała zmiany w ramach innych polityk UE

  • była prosta i przejrzysta, ograniczała koszty administracyjne.

 

Przeczytaj również: UE stawia na rynki Chin i Japonii

 

W Berlinie poruszony został też temat Polsko-Niemieckich Konsultacji Międzyrządowych, planowanych na 22 czerwca. Będą one związane z obchodami 25-lecia zawarcia Traktatu między Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.