Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

OFE składki: dziedziczenie lub po rozwodzie

Milena Kochanowska
Spadkobiercy lub osoby wskazane przez zmarłego ubezpieczonego występują o wypłatę należnych im pieniędzy do OFE
Spadkobiercy lub osoby wskazane przez zmarłego ubezpieczonego występują o wypłatę należnych im pieniędzy do OFE 123 RF
Składki na II filar ubezpieczenia emerytalnego są dziedziczone w razie śmierci ubezpieczonego lub dzielone w razie rozwodu. Sprawdź jak!

OFE dziedziczenie lub po rozwodzie: 1 Jeśli ubezpieczony w chwili śmierci był w związku małżeńskim, połowa pieniędzy zgromadzonych na jego rachunku w otwartym funduszu emerytalnym i na subkoncie w ZUS-ie należy się małżonkowi. Druga połowa jest dzielona między osoby uposażone, czyli te wskazane przez ubezpieczonego do dziedziczenia po nim. Jeżeli zmarły nie był w związku małżeńskim albo między małżonkami istniała rozdzielność majątkowa, wówczas wszystkie pieniądze należą się osobom wskazanym.

OFE dziedziczenie lub po rozwodzie: 2 Możemy wskazać uposażonych
podpisując umowę z OFE albo składając do ZUS-u formularz „ZUS-US-WSZ-01: Wskazanie/zmiana osób uprawnionych do otrzymania środków zgromadzonych na subkoncie ubezpieczonego”. Ten drugi sposób dotyczy jednak wyłącznie tych, którzy nie należą do OFE, czyli osób, które po raz pierwszy zostały zgłoszone do ubezpieczeń społecznych od 2014 r. i nie zawarły umowy z OFE w ciągu 4 miesięcy. Jako uprawnione do zgromadzonych pieniędzy możemy wskazać dowolne osoby, a nawet określić ich udziały procentowe w kwocie do podziału.

OFE dziedziczenie lub po rozwodzie: 3 Gdy nie wskażemy uposażonych, pieniądze (połowa kwoty, jeśli ubezpieczony był w związku małżeńskim i nie miał rozdzielności majątkowej, a jeżeli nie był to cała kwota) zgromadzone na rachunku w OFE i subkoncie w ZUS-ie wchodzą w skład spadku i są dziedziczone na takich samych zasadach jak jego pozostała część. Jeśli ubezpieczony nie określi udziałów procentowych uprawnionych, dziedziczą oni w częściach równych.

OFE dziedziczenie lub po rozwodzie: 4 UWAGA! W każdej chwili możemy zmienić swoje rozporządzenie na wypadek śmierci – w OFE albo złożyć wniosek do ZUS-u.

OFE dziedziczenie lub po rozwodzie: 5 W razie rozwodu, albo gdy nasze małżeństwo zostało unieważnione, każda ze stron ma prawo do połowy składek zgromadzonych na rachunku w OFE i subkoncie w ZUS-ie byłego współmałżonka. Dotyczy to jednak tylko składek zebranych w trakcie małżeństwa a dokładniej podczas trwania wspólności majątkowej.

OFE dziedziczenie lub po rozwodzie: 6 Do OFE lub ZUS-u. Osoby uprawnione do otrzymania pieniędzy zgromadzonych na rachunkach w OFE i subkontach w ZUS-ie zmarłych ubezpieczonych oraz byłych współmałżonków, występują o wypłatę należnej im części do OFE. Jeśli zmarły nie należał do żadnego OFE, powinny złożyć do ZUS-u wniosek na formularzu „ZUS-US-WSS-01: Wniosek o wypłatę środków z subkonta ubezpieczonego na rzecz uprawnionego/spadkobiercy”. W imieniu nieletnich, wnioski składają ich rodzice lub opiekunowie prawni.

OFE dziedziczenie lub po rozwodzie: 7 Złożenie wniosku do OFE uruchamia postępowanie w ZUS-ie dotyczące podziału i wypłaty pieniędzy z subkonta. OFE zawiadamia w ciągu 14 dni ZUS o osobach, którym wypłacił pieniądze oraz o udziale procentowym tych osób w majątku. ZUS powinien w trakcie 3 miesięcy zakończyć postępowanie i podzielić pieniądze na subkoncie między te same osoby i w tych samych proporcjach.

OFE dziedziczenie lub po rozwodzie: 8 Wypłata. Pieniądze należne na podstawie wspólności majątkowej przelewane są na rachunki w OFE i subkonta w ZUS-ie współmałżonków zmarłych lub byłych współmałżonków w ramach tzw. wypłaty transferowej. Część należąca się osobom uposażonym (nawet jeśli są to pełnoletnie dzieci mające swoje OFE) jest wypłacana w formie pieniężnej, najczęściej przelewami na wskazane rachunki bankowe. Gdy uposażoną jest np. tylko żona, to połowę zgromadzonych pieniędzy z II filaru męża zostanie przetransferowana na jej subkonto, a połowę dostanie na swoje konto bankowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski