Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Okucia do wszystkich okien Velux w Europie będą robione w Gnieźnie

Paweł Brzeźniak
Okucia do wszystkich okien Velux w Europie będą robione w Gnieźnie Liczba produktów wytwarzanych w Gnieźnie zwiększy się do 740.
Okucia do wszystkich okien Velux w Europie będą robione w Gnieźnie Liczba produktów wytwarzanych w Gnieźnie zwiększy się do 740. Velux
Rozmowa z Piotrem Węglarzem, dyrektorem fabryki okuć firmy Velux w Gnieźnie, o rozwoju zakładu

Panie dyrektorze, fabryka firmy Velux przy ul. Kolejowej  w Gnieźnie zajmuje się m.in. produkcją okuć okiennych. To ważna produkcja?
Piotr Węglarz: Bez okuć okiennych nie ma okna. To nie są elementy akcesoryjne, tylko integralna część konstrukcji.  Firma Velux stawia na innowacyjność i wewnętrzny model produkcji okuć okiennych. Działamy w taki właśnie sposób z dwóch powodów. Po pierwsze, chcemy mieć wpływ na projekt i rozwój produktu. Po drugie, chcemy utrzymać odpowiednią jakość. Jest wiele firm, które kupują okucia okienne z rynku, od kooperantów natomiast my świadomie tego nie robimy. Chcemy mieć wpływ na to, jak produkt wygląda i jaką prezentuje jakość.

Z czego wynikają plany rozbudowy fabryki ?
Piotr Węglarz:
Będziemy zwiększać produkcję, asortyment, a tym samym - zatrudnienie. Jest to zgodne ze strategią naszej grupy, która w ramach uznania dla 17 lat naszego istnienia na polskim rynku zdecydowała się zwiększyć skalę działalności w naszym kraju. Jeżeli chodzi o asortyment, to przybędzie nam ok. 40 proc. gotowych wyrobów. Mamy w tej chwili ok. 530 indeksów magazynowych, czyli produktów, które przygotowujemy i sprzedajemy. Po zakończeniu procesu będzie ich ok. 740. Rozbudowa jest związana przede wszystkim ze zwiększeniem produkowanego asortymentu i oznacza inwestycję w ludzi.

Jak wyglądają plany rekrutacyjne firmy?
Piotr Węglarz;
Ten proces rozpoczęliśmy tak naprawdę w listopadzie 2014 roku. Planujemy zakończyć go do października lub listopada roku bieżącego. Chcemy zwiększyć zatrudnienie z około 190 osób pod koniec zeszłego roku do około 240-250 w listopadzie tego roku. Pracowników szukamy przede wszystkim w regionie gnieźnieńskim. Większość naszych obecnych pracowników pochodzi z Gniezna lub z miejscowości położonych w promieniu 10-15 kilometrów od tego miasta. Poszukujemy narzędziowców, czyli ludzi, którzy potrafią obsługiwać wykrojniki do metalu. Potrzebni nam będą również: operatorzy pras automatycznych, nastawiacze oraz kadra inżynieryjna. Staramy się utrzymać dobry balans osób doświadczonych i pracowników w trakcie doszkalania. Dlatego potrzebujemy osób zarówno z doświadczeniem, aby zbudować trzon, jeśli chodzi o know-how. Do tego chcemy zatrudnić pracowników, którzy mogliby zdobyć przy nich wiedzę i doświadczenie.  Rekrutację prowadzimy poprzez ogłoszenia prasowe, internetowe, współpracujemy również z Powiatowym Urzędem Pracy w Gnieźnie oraz Urzędem Miejskim. Bardzo ciekawym i cennym kanałem informacyjnym jest również tzw. poczta pantoflowa. Staramy się rozpropagować wśród załogi nasze potrzeby. Bardzo często okazuje się, że osoba, która przychodzi do nas z polecenia innego pracownika, świetnie wkomponowuje się w środowisko firmy. 

Co firma może zaproponować pracownikom?
Piotr Węglarz: Przede wszystkim chcemy być postrzegani w oczach pracowników jako przyjazne miejsce pracy. Oferujemy umowę o pracę oraz bogaty pakiet socjalny. Oferujemy wynagrodzenie zasadnicze, premię produkcyjną, nagrodę jubileuszową, nagrodę roczną, a także szkolenia zawodowe. Umożliwiamy rozwój umiejętności pracowniczych, ale także naukę języka angielskiego. Jest to doskonała okazja do rozwoju osobistego pracownika. Ponadto, co roku dla naszej kadry organizujemy imprezę firmową z okazji Dnia Dziecka. W tym roku przypadnie ona 20 czerwca. Istotna jest także rola fundacji pracowniczej założonej przez właściciela firmy Velux. Po pierwsze, pomaga ona pracownikom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej (np. choroba członka rodziny), gdzie potrzebne są duże nakłady finansowe. Po drugie, wspiera ona zaspokajanie potrzeb edukacyjnych dzieci naszych pracowników. Można do nas zaaplikować i jesteśmy w stanie zapewnić fundusze na te potrzeby.

Czy środki z fundacji są też przeznaczane na rzecz lokalnego środowiska?
Piotr Węglarz; Tak, oczywiście. Staramy się istnieć w świadomości społeczności lokalnej. Dlatego dofinansowujemy organizacje non-profit, które znajdują się w promieniu 25 km od naszego zakładu. Na specjalnym formularzu można spisać swoje potrzeby i przekazać naszej firmie. Takie wnioski są rozpatrywane raz na kwartał. Od 2010 roku na cele związane z pracownikami i ich rodzinami wydaliśmy 260 tys. zł pomocy bezzwrotnej. Na organizacje non-profit przeznaczyliśmy od 2008 roku ok. 400 tys. zł. To są środki, które pochodzą z dotacji złożonych tylko w fabryce przy ul. Kolejowej. Fabryka przy ul. Słonecznej składa wnioski niezależnie od nas. Jeśli chodzi o sponsoring sportowy to staramy się wspierać wydarzenia sportowe, a nie konkretnie kluby. Jest to polityka całej Grupy Velux. Przykładem są klubowe rozgrywki w piłce ręcznej Velux EHF Champions League, Mistrzostwa Europy w siatkówce w roku 2013, a lokalnie sponsorujemy Bieg Europejski w Gnieźnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski