Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osoby z niepełnosprawnością nie muszą rezygnować z podróży - Europejskie Centrum Konsumenckie radzi pasażerom

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Przewoźnik lub kierownik terminalu mogą poprosić o stawienie się w wyznaczonym punkcie maksymalnie godzinę przed zaplanowanym odjazdem.
Przewoźnik lub kierownik terminalu mogą poprosić o stawienie się w wyznaczonym punkcie maksymalnie godzinę przed zaplanowanym odjazdem. pixabay.com/materiał ilustracyjny
Europejskie Centrum Konsumenckie Polska przygotowało i opublikowało wczoraj szereg ustaleń - aktów prawnych, które mogą być pomocne dla osób z niepełnosprawnością.

Osoby z niepełnosprawnością nie muszą rezygnować z podróży

Europejskie Centrum Konsumenckie Polska przygotowało i opublikowało wczoraj szereg ustaleń - aktów prawnych, które mogą być pomocne dla osób z niepełnosprawnością.

Mają one posłużyć m.in. w takich sytuacjach, jak skandal sprzed kilku dni z Poznania, gdy niepełnosprawna kobieta, jeżdżąca na wózku, musiała czołgać się przez pół autobusu, a nikt jej nie pomógł. 

Przypomnijmy: kobieta – pasażerka autobusu PKS, wykupiła bilet na miejsce z przodu pojazdu, jednak kierowca kazał jej się przenieść na miejsce w środku autobusu. Kierowca nie udzielił jej jednak pomocy, przez co kobieta musiała przeczołgać się po podłodze. Jak mówiła kilka dni temu w czasie konferencji prasowej, w czasie postoju leżała na betonie między samochodem a krawężnikiem. 

Informowaliśmy też o sytuacji Mateusza Wawrzyniaka, trenera w stowarzyszeniu Jedna Chwila, który mówił, że od kiedy sam jeździ na wózku, zrezygnował z jazdy komunikacją zbiorową. Nie zawsze bowiem może zgłosić przewoźnikowi z 48-godzinnym wyprzedzeniem, że będzie jechać autobusem. Dużym utrudnieniem w przypadku większości autobusów jest brak podpór i systemów ułatwiających wchodzenie, czy konieczność włożenia wózka do luku bagażowego – czego osoba z niepełnosprawnością sama nie zrobi, a nie zawsze może liczyć na pomoc.

Zobacz też: Przebudowa Świętego Marcina w Poznaniu zakończy się jeszcze w tym roku. Finisz prac jest już bliski

- Podróże osób z niepełnosprawnościami mogą wymagać dodatkowego planowania i uwzględnienia specjalnych potrzeb, ale w ostatnich latach wiele się zmieniło - zaznacza ECK Polska. - Europejskie Centrum Konsumenckie wspólnie z UOKiK wskazują na najważniejsze kwestie dotyczące podróżowania samolotem, koleją, autokarem oraz promem osób z niepełnosprawnością lub o ograniczonej sprawności ruchowej.

W czasie podróży autokarem osoba z niepełnosprawnością może zgłosić chęć skorzystania z asysty - musi skontaktować się z przewoźnikiem autobusowym, punktem sprzedaży biletów lub organizatorem podróży co najmniej 36 godzin przed zaplanowaną podróżą. Pasażer ma prawo do bezpłatnej pomocy podczas dłuższej podróży, o długości co najmniej 250 km, a także do pomocy w wyznaczonych terminalach oraz przy wsiadaniu i wysiadaniu z autobusu lub autokaru.

Przewoźnik lub kierownik terminalu mogą poprosić o stawienie się w wyznaczonym punkcie maksymalnie godzinę przed zaplanowanym odjazdem. Ponadto przewoźnik musi pozwolić osobie asystującej podróżować nieodpłatnie – jeżeli rozwiązuje to problemy bezpieczeństwa, które w przeciwnym wypadku uniemożliwiłyby podróżnemu z niepełnosprawnością skorzystanie z transportu.

Pełne zestawienie praw podróżnych z niepełnosprawnością znajdziecie na stronie internetowej

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Bezterminowe prawa jazdy w Polsce nie są wydawane od 10 lat. Nadal jednak wielu kierowców takie posiada. Niestety, nie będą mogli się nimi cieszyć już zbyt długo, ponieważ wkrótce takie dokumenty, trzeba będzie wymienić na nowo. Data jest już wyznaczona.Więcej informacji --->

Bezterminowe prawo jazdy już nieaktualne. Niedługo trzeba bę...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski