MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oszczędzenie na lokatach w 2023. Tu zarobisz 10 proc. w skali roku. Jak uchronić oszczędności przed inflacją? Dużo zależy od decyzji RPP

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
W ostatnich dniach jeden z banków zaoferował lokatę z oprocentowaniem na poziomie 10 proc. w skali roku.
W ostatnich dniach jeden z banków zaoferował lokatę z oprocentowaniem na poziomie 10 proc. w skali roku. 123RF
Oszczędzanie w dzisiejszych czasach nie jest łatwe, gdyż odkładane pieniądze pożera inflacja. ponadto, jak wieszczą analitycy, zmiany na rynku lokat przestają być jednoznacznie pozytywne. Kilka instytucji stara się nas kusić obietnicą oprocentowania na poziomie przekraczającym 8 proc., a jeden z banków zaoferował lokatę z oprocentowaniem na poziomie 10 proc. w skali roku. Jednak z drugiej strony nie brakuje też takich, które w ostatnim miesiącu pogorszyły ofertę depozytów. Co przyniesie 2023 rok dla oszczędzających? Dużo będzie zależało od decyzji podejmowanych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Spis treści

– W ostatnich dniach, wbrew naszym przewidywaniom, jeden z banków zaoferował lokatę z oprocentowaniem na poziomie 10 proc. w skali roku. Oferta ta wyraźnie odstaje od rynkowego standardu. Instytucje w ramach najlepszych, promocyjnych produktów kuszą depozytami ze stawkami na poziomie nie wyższym niż 8-8,5 proc. w skali roku – zwracają uwagę w swojej analizie Oskar Sekowski oraz Bartosz Turek z HRE Investments.

Najlepsze lokaty są limitowane

Eksperci podkreślają, że często najlepiej oprocentowane oferty są obarczone dodatkowymi wymaganiami (nowy klient, nowe środki) lub też sprzedawane wraz z dodatkowymi produktami (konto, karta, aplikacja mobilna). Te ostatnie mogą być obarczone comiesięcznymi opłatami. – Całe szczęście tych można przeważnie uniknąć aktywnie korzystając np. z karty lub konta – zauważają.

Oszczędzenie na lokatach w 2023. Tu zarobisz 10 proc. w skali roku. Jak uchronić oszczędności przed inflacją? Dużo zależy od decyzji RPP
HRE Investments

Lokata na 10 proc. w skali roku

Jak wskazują Sękowski i Turek, najnowsza lokata Credit Agricole na 10 proc. w skali roku skierowana jest dla nowych klientów. Można bowiem z niej skorzystać tylko z wykorzystaniem aplikacji mobilnej, a do tego w ciągu 14 dni od otworzenia nowego konta.

– To z kolei wiąże się z dodatkowymi opłatami za prowadzenie rachunku i korzystanie z karty. Co prawda można ich uniknąć, ale trzeba zapewnić wpływ w wysokości minimum 1 tys. złotych w poprzednim miesiącu kalendarzowym, a dodatkowo wykonać co najmniej jedną transakcję bezgotówkową – tłumaczą i dodają, że promocyjne oprocentowanie dotyczy lokat na kwotę do 50 tys. złotych, a okres podwyższonego naliczania odsetek kończy się po upływie 180 dni od założenia lokaty.

WAŻNE TERAZ. Kliknij i przeczytaj!

Jest 10 proc., ale są też spadki oprocentowania

Ostatni miesiąc przyniósł jednak nie tylko informacje pozytywne z puntu widzenia oszczędzających. – W kilku instytucjach zanotowaliśmy pogorszenie oferty depozytowej (obniżenie maksymalnej kwoty, okresu naliczania wyższego oprocentowania lub jego wysokości) – przyznają. Zebrane przez HRE Investments dane pokazują ponadto, że 3 instytucje zdecydowały się też na korektę oprocentowania. – Ponadto jeden z banków nie ma już w ofercie lokaty na 8 proc., która w listopadzie była jeszcze dostępna – dodają.

Większość ofert depozytowych bez zmian

– Wbrew pozorom, grudzień okazuje się więc miesiącem, w którym po raz pierwszy od dłuższego czasu nie mamy do czynienia z bezapelacyjną poprawą oferty depozytowej banków. Co prawda do oferty weszło kilka propozycji z lepszym oprocentowaniem, ale nie brakuje też ofert z gorszymi warunkami. Bezapelacyjnie przeważa za to grono depozytów, których warunki w ostatnim miesiącu się nie zmieniły – podkreślają analitycy.

Potwierdza to średnie oprocentowaniu najlepszych, promocyjnych produktów, które wzrosło w ciągu miesiąca o około 0,16 pkt. proc. Miesiąc wcześniej wzrost ten był większy (0,49 pkt. proc.).

Sękowski i Turek przyznają także, że od kilku miesięcy bardzo wolno rośnie też przeciętne oprocentowanie depozytów, które Polacy faktycznie zakładają. Dane zbierane przez NBP w tym zakresie są opóźnione o ponad miesiąc, a najnowsze pochodzą z października 2022 roku. – W tym miesiącu przeciętna nowa lokata była oprocentowana na nieco ponad 5,4 proc. Gdy poznamy nowe dane, to najpewniej będą one lepsze, ale wzrost nie powinien być spektakularny – wskazują.

Co czeka oszczędzających w 2023 roku?

To zdaniem ekspertów zależy w dużej mierze od decyzji RPP dotyczących poziomu stóp procentowych, ponieważ jak wskazują, pomiędzy nimi i oprocentowaniem depozytów "istnieje wyraźny związek".

– Przypomnijmy, że od trzech miesięcy członkowie Rady utrzymywali koszt pieniądza w Polsce na niezmienionym poziomie. Podobnie może być w kolejnych miesiącach, a w drugiej połowie 2023 roku nie można nawet wykluczyć obniżek stóp procentowych - tak przynajmniej sugerują aktualne kontrakty terminowe (FRA) – podają.

Humor oszczędzającym może psuć również inflacja. Wszystko dlatego, że ceny dóbr i usług rosną szybciej niż banki dopisują im odsetki do oszczędności. – W efekcie za trzymane w banku pieniądze z czasem kupić możemy coraz mniej – dodają.

W gorszej sytuacji będą osoby, które dziś założą przeciętną lokatę. – Średnie oprocentowanie możemy dziś szacować na około 6 proc. w skali roku. Jeśli teraz wpłacimy na taki depozyt 10 tys. złotych, to za rok wyjmiemy z banku o 486 złotych więcej (600 złotych pomniejszone o tzw. podatek Belki). Jest to więc za mało, by pokonać prognozowaną inflację (8 proc.), a realnie stracimy około 3 proc. naszych oszczędności – prognozują.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski