Co pewien czas oszuści wzbogacają się na ludzkiej niewiedzy i nieznajomości przepisów. Jednak nie tym razem.

Nietypową korespondencję otrzymał mieszkaniec Nowego Tomyśla. Jej nadawca w oficjalnym piśmie poinformował, że w związku z aktualnym regulaminem, za ogłoszenie wpisu do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczych i Firm należy uregulować fakultatywną opłatę rejestracyjną w wysokości 285 złotych. Brak zapłaty spowoduje brak wpisu do wspomnianej wyżej ewidencji.  W liście powołano się również na działającą przy Ministerstwie Finansów Centralną Ewidencję Informacji o Działalnościach Gospodarczych. Dodano, że rejestr jest na bieżąco uaktualniany. zaznaczono również, by wpłaty dokonać w terminie.

Nowotomyślanin wiedział, że to próba wyłudzenia pieniędzy:


Coś nieprawdopodobnego. Ciężko mi przychodzi uwierzyć, że można być tak bezczelnym. Żądają za wpis do ewidencji. Aby nie było wątpliwości - dla mnie to jest próba wyłudzenia - poinformował na Niezależnym Forum Nowego Tomyśla.

Inny z forumowiczów podzielił się swoimi spostrzeżeniami w tej sprawie: - W Urzędzie, pani zajmująca się działalnością gospodarczą, zakrzyknęła abym broń Boże tego nie płacił! A na pytanie: jak sądzi, ile osób to zapłaci? Odpowiedziała, że pewno sporo. Żadnych działań jednak podjąć nie mogę - poinformował.  - Rozmawiałem też w prokuraturze, ze znającym już ten temat prokuratorem, że pismo jest sformułowane w taki sposób, iż nie stanowi podstawy do wszczęcia sprawy o ewentualną próbę wyłudzenia. Sprawą centralnie zajmuje się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Działania te jednak, z tego co zrozumiałem, zbiegają do wyszukiwania kruczków utrudniających ten proceder, gdyż nie ma prawnej podstawy do stwierdzenia, że jest on nieuczciwy - dodał.

Powiatowy rzecznik ochrony konsumentów, działający przy Starostwie Powiatowym w Nowym Tomyślu - Ireneusz Józefowski potwierdził tylko spostrzeżenia internautów: - Wpis do rejestru działalności gospodarczej jest darmowy, bezpłatny i nikt nie może żądać za to pieniędzy. Wiele osób jednak nie czyta dokładnie pism, które otrzymuje, a że kwoty się tam pojawiające nie są duże, to mieszkańcy płacą je, nieświadomi, że w tym wypadku nie musieli - powiedział nam Ireneusz Józefowski. - W ostatnim czasie miałem chyba jedno, albo dwa zgłoszenia tego typu. Jednak takie działania są dość często praktykowane i co pewnie czas się pojawiają - dodał.

Dlatego raz jeszcze przypominamy: wpis do rejestru ewidencji gospodarczych jest bezpłatny.

STREFA BIZNESU NA FACEBOOKU. POLUB NAS!