MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pajęczaki z Afryki pojawiły się w Polsce. Są groźne dla człowieka. Te duże kleszcze mogą powodować gorączkę krwotoczną

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Kleszcze afrykańskie są zdecydowanie większe od tych, które znamy. Dodatkowo mają jasne paski na nogach
Kleszcze afrykańskie są zdecydowanie większe od tych, które znamy. Dodatkowo mają jasne paski na nogach Archiwum Polskapress
Eksperci od kilku lat informują, że sezon na kleszcze trwa nie tylko latem. Jednak ostatnio pojawiło się nowe zagrożenie. Chodzi o kleszcze afrykańskie, które stopniowo zadomawiają się w Polsce. Czym charakteryzują się te pajęczaki i dlaczego są one niebezpieczne dla nas?

W lesie, w parku, a nawet na działce czy przydomowym ogródku. Kleszcze można spotkać obecnie wszędzie. Każde z nich stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia, o czym od lat alarmują eksperci.

Ostatnio jednak głośno zrobiło się o nowym gatunku kleszczy. Egzotyczne Hyalomma, czyli kleszcze afrykańskie w ostatnim czasie docierają do Europy. A w tym również do Polski.

Kleszcze z Afryki docierają do Polski

- Kleszcze wędrowne są notowane w Polsce od 100 lat i to nie jest żadna nowość. One przemieszczają się z ptakami wędrownymi i tak samo było w tym przypadku. Pajęczaki spadały, zagrzebywały się w ziemi i zwykle ginęły, bo nie sprzyjały im nasze warunki. Dzięki temu nie musieliśmy się nimi przejmować. Jednak obecnie przez zmianę klimatu, przez to, że mamy suche i ciepłe lata, one zaczynają u nas przeżywać. Nowość pojawiła się trzy lata temu, kiedy badaczka z Warszawy spotkała takiego kleszcza. Nie był ledwo żywy, ale raczej chętny do zjedzenia jakiegoś obiadu. One szukają teraz żywicieli i co gorsze szukają ich również wśród ludzi. Co więcej podejrzewamy, że one będą próbowały się u nas zadomowić, zaczną się rozmnażać i będą tworzyć coraz większą populację - mówi dr inż. Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

I dodaje: - Tak, te kleszcze są dla nas groźne, ponieważ przenoszą choroby z rejonu Morza Śródziemnego i Afryki, czyli takie, do których nasze organizmy nie są przyzwyczajone. Jedną z nich jest gorączka krwotoczna krymsko-kongijska, która może doprowadzić do śmierci. Jeśli ktoś oglądał film „Epidemia”, to może się domyślić, jak to wygląda. Następuje krwotok z oczu, paznokci, z układu pokarmowego, jest to zarazem bardzo bolesne.

Eksperci podkreślają, że najprostszym sposobem na uniknięcie kleszczy jest ochrona w postaci odpowiedniego ubioru i stosowania specjalnych środków odstraszających owady.

- Chronimy się tak samo - długie spodnie, rękawy, repelenty, regularny prysznic. Pamiętajmy też, że kleszcza możemy spotkać wszędzie, nawet na ogródku działkowym, a nie tylko na spacerze w lesie - przypomina dr inż. Wierzbicka.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Stosowane kiedyś metody leczenia często wzbudzają dziś kontrowersje, a opisy przeprowadzanych zabiegów mrożą krew w żyłach. Lobotomia, wypalanie żelazem czy rażenie pacjenta prądem to dopiero początek. Zobacz, jakie przerażające metody leczenia były kiedyś popularne i regularnie wykorzystywane w medycynie --->Czytaj też: Tragiczna historia opuszczonego szpitala psychiatrycznego pod Poznaniem. Działy się tam przerażające rzeczy, o których mało kto słyszał

Przerażające dawne metody leczenia. Dziś wywołują ciarki. Lo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski