MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze na usuwanie azbestu wciąż jeszcze do wzięcia

Radosław Męczykalski
Pieniądze na usuwanie azbestu wciąż  jeszcze do wzięcia
Pieniądze na usuwanie azbestu wciąż jeszcze do wzięcia
Do 17 grudnia można składać do WFOŚiGW w Poznaniu wnioski na dofinansowanie usuwania wyrobów zawierających azbest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, do którego należy kierować wnioski o dotację na usuwanie azbestu, zachęca do ubiegania się o nią, ponieważ materiał ten i tak musi zostać usunięty z całej Polski do 2032 roku. Oznacza to na przykład, iż pokrycia dachowe z eternitu będą musiały zostać zmienione na takie z innych materiałów.

Nabór jest kierowany do powiatów oraz związków międzygminnych. To za ich pośrednictwem wsparcie mogą otrzymać osoby fizyczne. Warunkiem jest to, by dana jednostka samorządu terytorialnego była włączona w program usuwania azbestu dofinansowywany poprzez WFOŚiGW. Na jak duże dofinansowania mogą liczyć wszyscy wnioskujący o nie? Nawet do 100 procent. Wszystko zależy od odniesionych korzyści ekologicznych. Kwota jest zwracana po zakończeniu prac usuwania i odebraniu zbędnego surowca przez uprawnioną firmę.

Już w 2003 roku minister gospodarki, pracy i polityki społecznej wydał rozporządzenie, zgodnie z którym na terytorium RP do 2032 roku ma zniknąć azbest oraz produkty go zawierające. Trwające do 17 grudnia przyjmowanie wniosków jest kolejnym krokiem w walce o pozbywanie się szkodliwego materiału. Jeszcze przed Poznaniem podobną akcję przeprowadziły inne polskie miasta, m.in. Toruń, Zielona Góra czy Wrocław.

Całe przedsięwzięcie będzie dotyczyło przede wszystkim budynków, których dachy są pokryte eternitem. Ale nie tylko.
- Niebezpieczne włókna azbestowe znajdujemy też w rurach kanalizacyjnych, klapach przeciwpożarowych, przejściach kabli elektrycznych, tkaninach wygłuszających hałas, taśmach hamulcowych, a nawet w termoizolacji oraz izolacji elektrycznej urządzeń grzewczych w tramwajach, elektrowozach, wagonach kolejowych czy w metrze- wymienia dr Patryk Bielecki, specjalista z Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Szczegółowe informacje dotyczące składania wniosków możemy znaleźć na stronie internetowej WFOŚiGW w Poznaniu.
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski