PRZECZYTAJ TAKŻE:
Wiosna w Poznaniu [ZDJĘCIA]
Palmiarnia Poznańska: Przyszła już wiosna!
W zależności od rejonu miasta i lokalnych warunków, około godziny 6, gdy rozpoczynała się astronomiczna wiosna, temperatura oscylowała wokół 0 stopni Celsjusza. Pół godziny później maksymalnie wynosiła 2 stopnie.
W tym roku najpiękniejsza pora roku zawitała do nas wcześniej - 20 marca, choć kalendarze jako pierwszy dzień wiosny wskazują 21 dzień marca. Dlaczego?
Różnica pomiędzy kalendarzowym a astronomicznym początkiem wiosny jest związana z ruchem Słońca. Ta bardzo przyjemna pora roku rozpoczyna się wraz z tak zwaną równonocą wiosenną, czyli w chwili, Słońce przekracza punkt Barana na równiku niebieskim. W tym roku nastąpiło to we wtorek o godzinie 6.14.
Podobnie ma być w kolejnych latach. Wszystkie następne pierwsze dni wiosny aż do 2047 roku będą obchodzone 20 marca, a od roku 2048 - 19 albo 20 marca. Kolejny "tradycyjny" początek wiosny w dniu 21 marca (jak to wynika z kalendarza) nastąpi dopiero w roku... 2102.
W czasie wiosny astronomicznej, która właśnie nastała, dzień jest dłuższy od nocy, a na dodatek z każdą kolejną dobą dnia przybywa, a nocy ubywa i robi się coraz cieplej.
Jednak na prawdziwą wiosnę klimatyczną przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, gdyż oznacza ją ten okres w ciągu roku, w którym średnie dobowe temperatury powietrza wahają się pomiędzy 5 a 15 stopni Celsjusza. Tymczasem na razie - tak jak we wtorek - zdarzają się jeszcze nocne i poranne przymrozki.
Za początek wiosny fenologicznej przyjmuje się początek wegetacji roślin oraz kwitnienie przebiśniegów i krokusów.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?