Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Płaca minimalna 2021: Lewiatan chce zamrożenia najniższego wynagrodzenia, związkowcy 3 tys. zł

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Płacy minimalnej takiej jak obecnie: 2600 zł brutto w 2021 roku chcą przedsiębiorcy zrzeszeni w „Lewiatanie”.
Płacy minimalnej takiej jak obecnie: 2600 zł brutto w 2021 roku chcą przedsiębiorcy zrzeszeni w „Lewiatanie”. Mariusz Kapala
Płaca minimalna nie powinna zmienić się w przyszłym roku - tak twierdzą pracodawcy zrzeszeni w PKPP "Lewiatan". Ich zdaniem na obecną jej wysokość czyli 2600 zł powinni zgodzić się także przedstawiciele związków zawodowych i rządu. "Solidarność" zapowiada, że będzie żądać zmiany sposobu ustalania płacy minimalnej. Rząd obiecywał duże podwyżki, ale było to przed epidemią koronawirusa.

Płacy minimalnej takiej jak obecnie: 2600 zł brutto w 2021 roku chcą przedsiębiorcy zrzeszeni w „Lewiatanie”.

- Nie zgodzimy się na to - mówi przewodniczący wielkopolskiej "Solidarności".

Jeśli członkowie Komisji Dialogu Społecznego nie dojdą do porozumienia, rząd zdecyduje sam o wysokości najniższej krajowej pensji.

Sprawdź też:

Tylko 10 dni będą mieli członkowie Rady Dialogu Społecznego na ustosunkowanie się do rządowych propozycji wysokości płacy minimalnej. Zgodnie z ustawą o COVID-19 komisja otrzyma rządowe propozycje do końca lipca. Później będzie miała 10 dni na wypracowanie wspólnego stanowiska. Jeśli tego nie zrobi, rząd o podwyżce zdecyduje sam. Tego właśnie obawiają się przedsiębiorcy.

Płaca minimalna 2021

Rząd zapowiadał bowiem bardzo wysokie podwyżki najniższego wynagrodzenia. Zgodnie z nimi najniższa płaca miałaby wynieść 3000 zł brutto. Co prawda, było to przed epidemią koronawirusa, ale i tak pracodawcy boją się, że rząd ustali płacę na za wysokim poziomie.

- Jeśli chcemy uniknąć kłopotów na rynku pracy w kolejnym roku, w ryzach trzymać musimy wszelkie inicjatywy związane ze wzrostem kosztów pracy - mówi prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, przewodniczący Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady Dialogu Społecznego, w którym toczą się negocjacje. - Wiemy, że przedsiębiorcom trudno będzie zaakceptować jakikolwiek wzrost płacy minimalnej - podkreśla.

Czytaj także

Jacek Kulik z wielkopolskiego "Lewiatana" dodaje, że to nie na rząd spadają konsekwencje podwyżek najniższej pensji.

- Rząd daje pieniądze z kieszeni firm - podkreśla. - Trzeba też pamiętać, że wyższa płaca minimalna to wyższe składki na ZUS i więcej podatków.

„Lewiatan” apeluje do związkowców o konsensus w sprawie zamrożenia płacy minimalnej na obecnym poziomie 2600 zł brutto miesięcznie i 17 zł brutto za godzinę. Byłoby to możliwe, gdyby komisja trójstronna porozumiała się w kwestii najniższego wynagrodzenia. Wtedy wypracowane przez nią wspólne stanowisko byłoby dla rządu wiążące. Ale na razie na to się nie zanosi.

Związkowcy - podwyżka płacy minimalnej konieczna

- Na pewno się na to nie zgodzimy - mówi Jarosław Lange, szef wielkopolskiej "Solidarności", członek RDS. - Koszty życia poszły bardzo w górę. Brak wzrostu minimalnego wynagrodzenia sprawi, że najmniej zarabiający znów zbiednieją.

Sprawdź też:

Ile zażąda "Solidarność"?

- Od lat domagamy się ustalenia najniższej płacy na poziomie 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia i podnoszenia jej automatycznie wraz ze wzrostem średnich zarobków. I tego będziemy się trzymać - mówi Lange.

Gdyby takie rozwiązanie wprowadzono, dziś oznaczałoby to podwyżkę płacy minimalnej o około 65 zł brutto.

Oburzeni propozycją "Lewiatana" są związkowcy ze Związku Zawodowego "Związkowa Alternatywa". Domagają się oni spełnienia przez rząd obietnicy podniesienia płacy minimalnej do 3000 zł brutto, przypominając jednocześnie, że była to jedna z najważniejszych obietnic wyborczych.

Czytaj także

- Roczny poziom inflacji wciąż przekracza 3 proc., a ceny żywności wzrosły w ciągu ostatniego roku o blisko 8 proc. Zamrożenie płacy minimalnej oznaczałoby zatem spadek realnych płac najgorzej opłacanych pracowników i wzrost skali ubóstwa wśród osób pracujących - napisał Piotr Szumilewicz, przewodniczący Związkowej Alternatywy w oświadczeniu w sprawie płacy minimalnej. - Obniżanie płac niewątpliwie przyczyniłoby się do pogłębienia negatywnych zjawisk na rynku pracy i gospodarce - dodał.

Zobacz też:

1 stycznia 2020 r. część nauczycieli otrzymało podwyżki pensji. Ich wynagrodzenie zostało zwiększone na skutek podniesienia pensji minimalnej. Zobacz pensje nauczycieli od 1 stycznia 2020 r. ------>

Zarobki nauczycieli 2020: Zobacz pensje po podwyżkach, które...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski