Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pleszew włączony do Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej

Zuzanna Musielak-Rybak
Pleszew stanął przed ogromnym wyzwaniem. Chce sprowadzić do miasta inwestorów.

Tereny należące do Miasta i Gminy Pleszew zostały właśnie włączone do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej INWEST PARK. W czwartek opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie, a tuż przed rozpoczęciem Nowego Roku dobrą wiadomość ogłoszono na konferencji prasowej z udziałem Tadeusza Kościńskiego - Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju, wicewojewody Marleny Maląg i Grzegorza Dryndy - wiceprezesa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Wierzą, że inwestor się znajdzie
Choć procedura włączenia 5,3 ha gruntów położonych w okolicach ul. Wschodniej, okazała się długotrwała, zarówno burmistrz Marian Adamek, jak i wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, są przekonani, że wkrótce uda się znaleźć przedsiębiorców chcących inwestować w pleszewskiej podstrefie, a - co za tym idzie - powstaną nowe miejsca pracy dla mieszkańców powiatu pleszewskiego.

Lada dzień ma ruszyć strona internetowa z ofertą strefy inwestycyjnej, przygotowane zostaną także foldery promocyjne, informujące o atrakcyjności tego terenu, położonego zaledwie 250 m od drogi krajowej i ulgach, na jakie może liczyć przedsiębiorca, który właśnie w tym miejscu będzie prowadził swój biznes. Miasto chce zadbać o wykonanie pełnej infrastruktury w tym miejscu. W tegorocznym budżecie na wykonanie drogi (na poniższej mapie zaznaczona kolorem żółtym) i uzbrojenie terenu zaplanowano 4,8 mln zł. Przetarg na wykonanie drogi zostanie rozstrzygnięty już 11 stycznia, a inwestycja ma zostać zakończona w październiku tego roku.
Mogą liczyć na pomoc w poszukiwaniach
W poszukiwaniu pierwszego inwestora Pleszew nie będzie osamotniony. Może liczyć na pomocną dłoń Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego i na wicewojewodę Marlenę Maląg, która osobiście lobbowała za utworzeniem pleszewskiej podstrefy, a podczas wizyty w Pleszewie zapewniała, że wspólnie z wojewodą bardzo wspierają tego typu działanie, ważne dla rozwoju całego regionu.

O to, by w nowych przedsiębiorstwach nie zabrakło wykwalifikowanych pracowników chce zadbać dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Leszek Bierła. Zapewniał, że oferta szkoleń oferowanych przez urząd będzie dostosowywana do potrzeb inwestorów.

Famot potwierdza, że mamy dobry klimat
Warto dodać, że piątkowi goście podczas wizyty w Pleszewie odwiedzili również Famot. Sukces tego przedsiębiorstwa ma być zachętą dla firm, że warto tu inwestować.

-Firma Famot potwierdza, że w Pleszewie jest budowany dobry klimat dla przedsiębiorców. Z doświadczenia wiem, że inwestor, który chce zainwestować w danym mieście, oprócz rozmów z władzami, oceny infrastruktury i kapitału ludzkiego, bardzo często chce poznać opinie innych lokalnych przedsiębiorców, którzy odnieśli sukces, dotyczące tego jak układa się współpraca z samorządem - tłumaczył Krzysztof Drynda.

Należy pamiętać, że samo stworzenie strefy ekonomicznej nie daje pewności, że powstaną tutaj nowe inwestycje. W Wielkopolsce świetnie poradziła sobie na przykład Września. W podstrefie w tej miejscowości powstała między innymi największa inwestycja ostatniej dekady w Europie - fabryka samochodów Volkswagen Crafter.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski