MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Po remisie 29:29, Polacy za Rosjanami

JAC
Polscy piłkarze ręczni zajęli drugie miejsce w międzynarodowym turnieju, jaki odbył się w Gdyni. Polacy po dwóch zwycięstwach z Austrią 29:27 i Białorusią 28:22, zremisowali z Rosja 29:29. Najlepsi w imprezie byli Rosjanie, którzy mieli lepszy bilans bramkowy od biało-czerwonych.

Dla podopiecznych trenera Bogdana Wenty, turniej był ostatnim, krajowym sprawdzianem przed styczniowymi mistrzostwami Europy, które odbędą się w Serbii. Ten egzamin polska drużyna zdała nienajgorzej, chociaż do pełni szczęścia zabrakło wygranej w turnieju.

Polacy w pierwszym dniu imprezy stoczyli twardy bój o zwycięstwo z Austriakami. Losy spotkania rozstrzygnęły się dopiero w końcówce. Rywale okazali się bardzo wymagającym przeciwnikiem. Jeszcze w 40. minucie meczu Austria prowadziła 19:15. Na szczęście biało-czerwoni zmobilizowali się w ostatnim fragmencie i wręcz "wyrwali" to zwycięstwo Austriakom.

Sobotni mecz z Białorusią był zdecydowanie łatwiejszy, chociaż jeszcze kwadrans przed jego zakończeniem był remis 21:21. Ale potem po dynamicznych akcjach młodszego z braci Jureckich, Michała oraz Bartłomieja Tomczaka, po stronie polskiej było o cztery trafienia więcej niż u rywali. Gromkie brawa otrzymał natomiast Adam Malcher, który obronił dwa kolejne rzuty karne, egzekwowane przez gracza Barcelony - Rutenkę. O wygranej w gdyńskim turnieju musiał zadecydować niedzielny bój z Rosjanami.

W tym meczu nie mogli zagrać kontuzjowani Sławomir Szmal i Mariusz Jurkiewicz. Mimo to Polacy w pierwszej połowie zagrali na wysokim poziomie. Długimi momentami prowadzili różnicą jednej, dwóch bramek. W końcówce była okazja do powiększenia przewagi, ale ostatecznie gracze Wenty wygrywali 18:17. Po przerwie trwała twarda walka, a Rosjanie objęli prowadzenie 25:24 w 45. minucie. Pięć minut później wygrywali nawet różnicą trzech goli, ale biało-czerwoni nie dawali za wygraną. Bramki Tomasza Rosińskiego i Karola Bieleckiego dały remis 27:27. Jeszcze Michał Jurecki wyprowadził nasz zespół na prowadzenie 29:28, jednak Rosjanie wyrównali i to oni okazali się ostatecznie najlepsi w imprezie. Trzecie miejsce w turnieju zajęli Austriacy, którzy wygrali z Białorusinami 31:28.

Polska - Austria 29:27 (12:12)
Polska: Szmal, Wyszomirski - Jaszka 2,K. Lijewski 2, Kuchczyński 2, Tkaczyk, Tomczak 5, Bielecki 5, Wiśniewski 1, B. Jurecki 2, M. Jurecki 5, Tłuczyński, Jurkiewicz, Kwiatkowski 1, Rosiński 4, Zaremba, Orzechowski.
Polska - Białoruś 28:22 (13:11)
Polska: Wyszomirski, Malcher - Jaszka, K. Lijewski 2, Kuchczyński 2, Tkaczyk 2, Tomczak 1, Bielecki, Wiśniewski 3, B. Jureck 2, M. Jurecki 6, Tłuczyński 3, Jurkiewicz 2, Syprzak 1, Kwiatkowski, Rosińśki 1, Zaremba 3, Orzechowski.
Polska - Rosja 29:29 (18:17)
Polska: Wyszomirski, Malcher, Stachera - Jaszka, K. Lijewski, Kuchczyński 1, Tkaczyk 4, Tomczak 1, Bielecki 2, Wiśniewski, B. Jurecki 4, M. Jurecki 6, Tłuczyński 6, Kwiatkowski, Rosiński 4, Zaremba 1, Orzechowski 1.