Początek szlaku fortecznego. Forty zwiedzimy ze smartfonem

  Początek szlaku fortecznego. Forty zwiedzimy ze smartfonem

  Błażej Dąbkowski

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  40 takich tablic stanęło przy historycznych obiektach w Poznaniu

  40 takich tablic stanęło przy historycznych obiektach w Poznaniu ©Archiwum prywatne

  Po wielu latach starań poznański szlak forteczny staje się faktem. Za 100 tys. zł przy 40 historycznych obiektach postawiono tablice informacyjne, powstała też strona dla zwiedzających je turystów.
  40 takich tablic stanęło przy historycznych obiektach w Poznaniu

  40 takich tablic stanęło przy historycznych obiektach w Poznaniu ©Archiwum prywatne

  Choć pomysł pieszo-rowerowego szlaku fortecznego, który połączyłby wszystkie forty i ważniejsze obiekty twierdzy powstał w 2007 r., dopiero teraz mieszkańcy i turyści doczekali się jego realizacji. Koncepcja przygotowana przez Porozumienie dla Twierdzy Poznań, została nagrodzona przez Miasto w 2011 roku, teraz materializuje się wzbogacona o pomysły powołanego w ubiegłym roku Zespołu ds. fortyfikacji. Jak będzie wyglądał szlak?

  – Jego podstawą jest 40 tablic informacyjnych rozmieszczonych w różnych częściach miasta, właśnie kończymy ich montaż. Powstanie szlaku było jednym zadań naszego zespołu – tłumaczy Konrad Dąbrowski, przewodniczący Zespołu ds. fortyfikacji. Tablice są kontynuacją pomysłu zapoczątkowanego przy Forcie I, jeszcze w 2007 r. Po 9 latach tablice, w rozwiniętej formie, zostały w ustawione nie tylko przy 18 fortach, tworzących pierścień, ale także przy najważniejszych obiektach międzypolowych, takich jak schrony na Dębinie, Miłostowie, czy Śluzie Cybińskiej, będącej obiektem hydrotechnicznym także wchodzącym w skład Twierdzy.

  – Obiekt z Miłostowa posiada unikalne na skale krajową umocnienia. Nie jest położony na terenie zurbanizowanym, dlatego do tej pory niełatwo było do niego trafić ale pozwoliło to na zachowanie umocnień polowych – wyjaśnia K. Dąbrowski.

  Na tym tle wyróżnia się także schron z 1903 r. znajdujący się przy ul. Babimojskiej, w czasach Zimnej wojny pełniący funkcję schronu przeciwatomowego. – Informacje są przygotowane w sposób rzetelny i rzeczowy, a przede wszystkim zrozumiały dla osób, które z fortami do tej pory nie miały wiele wspólnego – uważa Radosław Pać z grupy Poznańczycy, opiekującej się schronem przy ul. Babimojskiej. Na każdej z tablic zamieszczone są też QR-Kody, dzięki nim posiadacz smartfona będzie mógł stojąc przy danym obiekcie przenieść się na stronę internetową, na której zawarte są informacje o obiekcie ale i całym szlaku (www.twierdza.poznan.pl/szlak).

  « 2

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  strona www

  jackt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  strona jest tragiczna... takie strony to robio się w początkach internetu...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wiedza

  powiatowy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Przecież te tablice to nie znaki drogowe. Ktos to musiał opracować. Zakładam, że osoby które znają się na rzeczy. Może Urząd postanowił zapłacić również za wiedzę, nie tylko za słupki i plansze?...rozwiń całość

  Przecież te tablice to nie znaki drogowe. Ktos to musiał opracować. Zakładam, że osoby które znają się na rzeczy. Może Urząd postanowił zapłacić również za wiedzę, nie tylko za słupki i plansze?
  Tak dla odmiany.zwiń

  Zdjęcie autora komentarza
  Czyli 2.500 zł/szt.

  31 węzłowy Burke

  Zgłoś naruszenie treści

  To te tablice są pozłacane przynajmniej ? Coś śmierdzi ....31


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  koszt

  luki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Dolicz transport, robociznę, podatki. Taki mamy kraj :)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo