Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Początek zmagań łyżwiarzy szybkich w piątek. Startuje Puchar Świata. ''W Obohiro nie należy spodziewać się rekordów''

OPRAC.:
Mateusz Pietras
Mateusz Pietras
Rozpoczęcie Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim
Rozpoczęcie Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim POLSKI ZWIAZEK LYZWIARSTWA SZYBKIEGO
Polscy panczeniści od kilka dni przebywają w japońskim Obihiro, gdzie w piątek rozpocznie się sezon Pucharu Świata. – Ten tor nie jest zbyt szybki, więc nie należy się spodziewać świetnych wyników czy rekordów życiowych – przypomniał trener główny reprezentacji Paweł Abratkiewicz. Pierwsze zawody nowego sezonu rozpoczną się w piątek o godz. 6.30. Transmisja na sportowych antenach Polsatu.

Początek sezonu w Kraju Kwitnącej Wiśni

Już w piątek rusza Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim. W Obihiro Polska reprezentacja wystąpi w 14-osobowym składzie.

– Niektórzy z naszych zawodników mieli problemy z aklimatyzacją. Pojawiły się kłopoty żołądkowe i ze snem. To w zasadzie normalne, gdyż trzeba się przyzwyczaić do innych pór posiłków. Do tego dochodzi aż osiem godzin różnicy w stosunku do czasu polskiego

– powiedział trener reprezentacji Polski Paweł Abratkiewicz.

Japonia po okresie pandemii Covid-19 powraca do kalendarza PŚ panczenistów. Położone na wyspie Hokkaido Obihiro w przeszłości gościło już zawody tej rangi.

– Obihiro wygląda na miasto, w którym wiele centrów handlowych się pozamykało. Niby życie toczy się tu normalnie, ale wygląda na to, że różne firmy nie wytrzymały skutków pandemii i zakończyło działalność. W hotelu czy w hali nie mamy obowiązku noszenia maseczek

– opisał swoje wrażenia szkoleniowiec.

Liderami kadry Damian Żurek i Karolina Bosiek?

Jego zdaniem tor w Obihiro nie należy do szybkich, dlatego nie należy spodziewać się rekordów.

– Chcemy zająć jak najwyższe miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata, co przełoży się na start w styczniowych mistrzostwach Europy w Heerenveen i wyznaczonych miesiąc później mistrzostwach świata na dystansach w Calgary. To nasz główny cel

– uzupełnił.

Szkoleniowiec wspomniał, że podobnie jak w poprzednim cyklu - męski zespół wygrał w Calgary, a indywidualnie Damian Żurek zaliczył podium w Tomaszowie Maz. - w międzynarodowej stawce powinni się liczyć sprinterzy. Dobrym prognostykiem w grupie biegów średnich i długich był niedawny sprawdzian w Inzell, w którym wyróżniła się Karolina Bosiek.

Przygotowania do nowego sezonu kadrowicze rozpoczęli w maju na Majorce. Później część grupy, która podporządkowana jest głównemu trenerowi, czyli specjaliści od biegów średnich i długich, przeniosła się do Zieleńca. Pierwsze zajęcia na lodzie w Tomaszowie Maz. zaczęły się w lipcu i trwały trzy tygodnie. W kolejnym miesiącu biało-czerwoni przebywali na wysokogórskim zgrupowaniu w Font Romeu we Francji. Późniejszy pobyt na obozie w niemieckim Inzell się przedłużył, gdyż tor w Tomaszowie Maz. pod koniec października nie był jeszcze gotowy.

Liczny skład reprezentacji na początek sezonu

Kadra na zawody w Azji - tydzień po Obihiro odbędą się zmagania w Pekinie - liczy 14 osób. Oprócz wspomnianej dwójki tworzą ją: Martyna Baran, Andżelika Wójcik, Marek Kania, Piotr Michalski, Jakub Piotrowski, Magdalena Czyszczoń, Natalia Jabrzyk, Olga Piotrowska, Iga Wojtasik, Marcin Bachanek, Artur Janicki i Szymon Palka.(PAP)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski