Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy budują przydomowe schrony. Ile kosztują i jak powinny być wyposażone? Zobacz, jak wygląda taki schron w środku!

Umieszczenie schronu poniżej 2 metrów w połączeniu z systemem filtracji powietrza oraz szczelnymi drzwiami w pełni chroni przed opadem radioaktywnym.
Umieszczenie schronu poniżej 2 metrów w połączeniu z systemem filtracji powietrza oraz szczelnymi drzwiami w pełni chroni przed opadem radioaktywnym. arch. Shelters
Od wybuchu wojny w Ukrainie zainteresowanie postawieniem przydomowych schronów w Polsce rośnie lawinowo. Ich dystrybutorzy nie nadążają z zamówieniami. Schronami na prywatnych posesjach zainteresowani są także mieszkańcy Wielkopolski. Ile kosztuje taki schron i jakie powinien mieć wyposażenie? Sprawdziliśmy.

Spis treści

Budowa schronu na własnej działce stanie się łatwiejsza jeszcze w tym roku w związku z nowelizacją prawa budowlanego. Póki co taka inwestycja jest dość skomplikowana z uwagi na brak odpowiednich regulacji w kwestii budowli ochronnych. W praktyce jednak wielu osobom udaje się zbudować schron jako ziemiankę lub podobną budowlę dozwoloną przez przepisy. Wkrótce sytuacja się zmieni i rzeczy będzie można nazywać po imieniu. Projekt noweli Prawa budowlanego trafił właśnie do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu. Od chwili wejścia w życie nowelizacji przepisów w przypadku budowy przydomowego schronu o powierzchni zabudowy nie większej niż 35 m2 nie będzie wymagane pozwolenie na budowę.

Czytaj także: Myślisz o budowie schronu na własnej działce? Te formalności musisz załatwić. Kiedy można zbudować schron na zgłoszenie?

Przydomowy schron musi być solidny

– Przy wyborze pomieszczenia na schron powinniśmy zwrócić uwagę na jego konstrukcję. Ta żelbetowa jest w stanie zapewnić nam odpowiedni poziom bezpieczeństwa

– powiedział nam Witold Rewers, dyrektor Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu.

Jak zapewnił nas Wojciech Lebiedziński z białostockiej firmy Shelters będącej autoryzowanym sprzedawcą amerykańskiej produkcji schronów Atlas Survival, zainteresowanie schronami w Wielkopolsce jest obecnie bardzo duże.

– Zainteresowanie budową schronów rośnie lawinowo. Na początku wojny mieliśmy dwa telefony w ciągu dnia w tej sprawie, obecnie dwa na godzinę

– precyzuje.

Ile kosztuje budowa przydomowego schronu?

Zakup przydomowego schronu wraz z montażem wiąże się ze sporym wydatkiem, od około 200 tysięcy złotych wzwyż. Wszystko zależy od jego wielkości (najpopularniejsze są takie do 35 metrów kwadratowych, na których postawienie nie musimy mieć zgody nadzoru budowlanego). Niemniej jednak nie kupujemy betonowego szamba czy piwniczki na wino, a przykryty trzymetrową warstwą ziemi szczelny, jednobryłowy, wyposażony w magazyny energii i wody, wykonany z grubej stali i betonu schron. Wyposażony w cztery pary drzwi, gdzie te zewnętrzne w pełni chronią nas przed opadem radioaktywnym. O profesjonalnym systemie filtracji powietrza nie wspominając.

– Czas oczekiwania na montaż schronu od momentu podpisania umowy wynosi dziś około trzech miesięcy i może ulec wydłużeniu. W Europie jest niewielu producentów systemów filtracji czy specjalistycznych drzwi, a popyt na ich produkty rośnie lawinowo

– dodaje nasz rozmówca.

Czytaj także: Schrony w Poznaniu. Ile ich jest i czy są w stanie pomieścić wszystkich mieszkańców?

Budowa przydomowego schronu. Ważna jest woda i żywność

Schron oczywiście powinniśmy doposażyć w żywność o długim terminie ważności i zapasy wody. Opublikowany w 2022 r. poradnik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa pt. „Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny” podaje następujące wskazówki:

– Musisz przygotować się na to, że dostęp do wody podczas kryzysu i wojny może być utrudniony. Zabezpiecz 14 litrów wody na każdego mieszkańca domu – pozwoli wam to na przetrwanie tygodnia bez bieżącego źródła. Awaryjne zapasy żywności należy przechowywać w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu. Unikaj gromadzenia produktów wymagających chłodzenia i obróbki cieplnej przy przygotowaniu. Przygotuj produkty z długą datą ważności, które można zjeść na zimno – batony, konserwy, dania gotowe (bigos, klopsy, fasolka), suche pieczywo.

Gdzie są schrony w Polsce? Już działa aplikacja "Schrony"

Jeśli kogoś nie stać na prywatny schron, bądź nie ma odpowiednich warunków, w razie zagrożenia może skorzystać ze schronów publicznych. Nie dalej jak w ubiegłym roku Państwowa Straż Pożarna uruchomiła aplikację z adresami schronów. Wcześniej strażacy zinwentaryzowali 234 735 obiektów budowlanych na terenie całego kraju, które sklasyfikowane zostały jako budowle ochronne, czyli schrony i ukrycia oraz miejsca doraźnego schronienia (MDS). I tak, w schronach na terenie kraju może się ukryć ponad 300 tys. osób ( około 2 tys. obiektów), miejsc ukrycia jest blisko 9 tys. dla ponad 1,1 mln osób, a ponadto wytypowano 224 tys. miejsc doraźnego schronienia.

– Na potrzeby procesu inwentaryzacji opracowana została specjalna aplikacja na urządzenia mobilne (wraz z systemem opartym o serwer www). To w niej strażacy uzupełniali informacje o zinwentaryzowanych obiektach. Na jej podstawie opracowana została darmowa aplikacja, z której można skorzystać za pośrednictwem przeglądarki internetowej pod adresem schrony.straz.gov.pl, zarówno na komputerach stacjonarnych, laptopach, jak i urządzeniach mobilnych. Aplikacja ma formę interaktywnej mapy, pozwala na łatwe i intuicyjne wyszukiwanie najbliższego miejsca schronienia w podziale na kategorie – miejsca doraźnego schronienia, ukrycia i schrony

– tłumaczy Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Zobaczcie zdjęcia i poznajcie mroczą historię zakładów w Luboniu.Galeria --->

Doszło tam do ogromnej tragedii! Ta fabryka pod Poznaniem to...

Miejskie Historie - Trzcianka:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski