Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policja uczyła seniorów zadbać o swoje bezpieczeństwo

Norbert Kowalski
Seniorzy wysłuchali porad o bezpieczeństwie
Seniorzy wysłuchali porad o bezpieczeństwie Norbert Kowalski
Około 40 seniorów wysłuchało wczoraj porad jak ustrzec się przed kradzieżami, zachować bezpieczeństwo podczas poruszania się na drodze czy uniknąć zagrożenia we własnym domu. Wszystko w ramach wykładów, które odbyły się w Komendzie Miejskiej Policji. Seniorzy mogli usłyszeć rady zarówno od policjantów, jak i strażaków.

– W społeczeństwie nowoczesnym, pędzącym za pracą, gdzie każdy się spieszy, są osoby, które kombinują jak oszukać seniorów. Staramy się mówić o ich bezpieczeństwie. Niedawno był dzień babci i dziadka i tym spotkaniem chcemy też podkreślić jak istotną rolę pełnią seniorzy w społeczeństwie – opowiadał Roman Kuster, Komendant Miejski Policji w Poznaniu.

Seniorzy mogli usłyszeć porady z różnych dziedzin życia codziennego. Jednym z zagrożeń, o którym mówiono, były m.in. kradzieże na wnuczka czy policjanta. Ostatnio coraz popularniejsze są zwłaszcza te drugie, gdy złodzieje podają się za policjantów lub funkcjonariuszy CBŚ i proszą o przekazanie pieniędzy.

– Policjant nigdy nie zadzwoni i nie będzie prosił o pieniądze. Taka sytuacja się nie wydarzy. Wszystkie prośby o przekazanie pieniędzy to próby oszustwa. Nie wolno przekazywać nikomu obcemu żadnych danych ani pieniędzy – ostrzegała Marta Mróz z Wydziału Prewencji poznańskiej policji.

Policjanci wspominali również, że oszuści niejednokrotnie próbując wejść do mieszkania seniorów, przedstawiają się np. za pracowników energetyki czy gazowni, którzy chcą sprawdzić liczniki. – Informacja o takich pomiarach zawsze jest wywieszona na klatce schodowej. A jeśli jej nie ma, to możemy zadzwonić do danej firmy i spytać się czy w danym terminie rzeczywiście ktoś ma chodzić i sprawdzać liczniki – mówiła Marta Mróz.

Funkcjonariusze ostrzegali również seniorów, jak uchronić się przed ewentualnymi kradzieżami na ulicy. – Panie nie powinny zostawiać torebek. Trzeba trzymać je ze sobą. Z kolei panowie nie powinni nosić portfeli w tylnej kieszeni spodni. Portfel powinien być schowany w kurtce czy marynarce w wewnętrznej kieszeni – opowiadała Marta Mróz.

O bezpieczeństwie seniorów w ich własnym domu opowiadał za to Piotr Foremski z poznańskiej straży pożarnej. – Seniorzy powinni dbać o to by klatki wentylacyjne nie były zapchane. Muszą mieć też na uwadze niebezpieczeństwo związane z czadem – mówił.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski