Jest szansa na umorzenie w całości lub w części opłat za przekroczenie kwot mlecznych - II i III raty.

Leszek Olszewski ze wsi Białowieżyn (pow. lipnowski) też zaciągnął kredyty na rozwój produkcji mleka. Ceny w skupie są niskie, a on w ostatnim roku kwotowym przekroczył indywidualną kwotę i sporo go to kosztuje. - Zapłaciłem już pierwszą ratę - 118 tysięcy złotych, dwie kolejne przede mną. Jest szansa, że nie będzie musiał ich płacić, a przynajmniej części. 

 

W minionym tygodniu Rada Ministrów podjęła uchwały w sprawie ustanowienia programu pomocy producentom mleka i udzielenia zgody na notyfikację Komisji Europejskiej programu pomocy producentom mleka. 

 

- Minister Krzysztof Jurgiel przedłożył te dokumenty, stosowna uchwała już jest i czekamy tylko na zgodę Komisji Europejskiej - powiedział nam Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa. - Wiemy, że sytuacja na rynku mleka jest trudna i dlatego rolnicy potrzebują pomocy. W oczekiwaniu na decyzję Brukseli, Agencja Rynku Rolnego już przygotowuje się do przyjmowania wniosków. 

 

Ministerstwo rolnictwa informuje, że  program pomocy dla producentów mleka (którzy muszą wnieść tzw. opłatę za przekroczenie kwot indywidualnych w ostatnim roku kwotowym) może ruszyć 1 sierpnia br. Chodzi o opłaty (przez rolników nazywane karami) za wprowadzenie do obrotu mleka lub jego przetworów w ilości przekraczającej kwoty indywidualne.

W roku 2014/2015, w związku z przekroczeniem kwoty krajowej przeznaczonej dla producentów mleka, Polska musiała zapłacić do  unijnego budżetu  659,8 mln zł. Resort rolnictwa podaje, że do połowy lutego br. rolnicy wpłacili do budżetu państwa ok. 264,8 mln zł. Zatem do uregulowania pozostało jeszcze 395 mln zł i tyle maksymalnie może wynieść proponowana pomoc dla producentów mleka.  Program pomocy będzie polegał na umorzeniu w całości lub części tych opłat - II i III raty. Dotyczy to  tylko tych rolników, którzy uiścili I ratę  za przekroczenie kwot indywidualnych w roku 2014/2015. 

 

Rolnik we wniosku, o umorzenie w całości lub części opłaty, będzie musiał przedstawić swoją sytuację materialną, aby nie było wątpliwości, że decyzja o pomocy jest uzasadniona. - Nie będę miał problemów z uzasadnieniem wniosku - dodaje Olszewski. - Chętnie go złożę.

 

______________________________

Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa:

- Polska zapłaciła już za przekroczenie krajowej kwoty mlecznej. Te pieniądze trafiły do Brukseli, do budżetu unijnego. Jednak polscy rolnicy, którzy przekroczyli indywidualne kwoty mleczne i zapłacili już pierwszą ratę, mają szansę na umorzenie w całości lub w części II i III raty. To taka wewnętrzna refundacja, która łącznie może wynieść 395 mln zł (maksymalnie). Ale nie będzie to pomoc „z klucza”, dla wszystkich. Wniosek do ministra - za pośrednictwem ARR -  trzeba będzie uzasadnić np. zdarzeniem losowym, trudną sytuacją ekonomiczną.