Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powalczą o wyższą płacę

Monika Kaczyńska
Zamiast świętować 1 Maja , związkowcy będą walczyć o podniesienie płacy minimalnej.Nie chcemy być dla Europy wyłącznie źródłem taniej siły roboczej. Czas się obudzić - mówią Związek Zawodowy "Sierpień '80" nie będzie w tym roku obchodził 1 maja - Międzynarodowego Święta Pracy. Za to tydzień później wraz z Inicjatywą Pracowniczą rozpocznie kampanię "Chcemy więcej zarabiać". W jej ramach związkowcy będą domagać się podniesienia płacy minimalnej z obecnego 1750 zł brutto do 2800 zł brutto i stawki godzinowej za pracę nie niższej niż 15 złotych brutto.

- Z powodu niskich płac chce wyjechać z Polski ponad milion osób - mówi Patryk Kosela, rzecznik "Sierpnia '80". - To żaden powód do świętowania. Chcemy pokazać rządzącym Polską, że mamy dość głodowych pensji, śmieciowych umów i oczekujemy zmiany.

Wysokość płacy minimalnej, którą postulują związkowcy wynika z zaleceń Komitetu Niezależnych Ekspertów Rady Europy.
Zgodnie z nimi najniższe wynagrodzenie powinno stanowić 68 procent średniej krajowej. W Polsce w tej chwili to około 42 procent przeciętnego wynagrodzenia.
- Za mało, żeby żyć - to oczywiste - mówi Marek Mnich, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność '80". - Po opłaceniu podstawowych rachunków takich jak czynsz, prąd czy ogrzewanie zarabiającym na poziomie minimum nie wystarcza już na jedzenie, o ubraniu nie mówiąc. To się musi skończyć.

Jak twierdzi Jarosław Urbański z Inicjatywy Pracowniczej to tylko kwestia czasu. - Sami pracodawcy przyznają, że czas niskich zarobków  już się skończył - mówi. - Ich podwyżka, w tym i płacy minimalnej to konieczność, po to, by uniknąć choćby takich problemów jak choćby nadmierna rotacja pracowników.

Także Komisja Europejska czynników hamujących rozwój  Polski upatruje w niskich płacach i zbyt dużej liczbie pracujących (zwłaszcza młodych) na umowach śmieciowych.
- Jeśli chodzi o wysokość płacy minimalnej stoimy przed barierą psychologiczną, nie ekonomiczną - zwraca uwagę Jarosław Urbański. - Jeśli ją pokonamy mamy szansę poradzić sobie z takimi problemami, jak nadmierna rotacja pracowników czy rosnące zadłużenie gospodarstw domowych. Pensja 2800 złotych brutto to abstrakcja? Nie bardziej niż 800 złotych, a przecież takie płace się zdarzają. Podwyżka jest realna.
Ala związkowcy nie spodziewają się, że zwycięstwo przyjdzie im łatwo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski