Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Bezpłatny punkt ginekologiczny bez lekarzy i nie 24-godzinny? Poznanianki narzekają na Punkt Profilaktyki Intymnej

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski nadzorujący Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych uspokaja, że gabinet działa, jak działał, ale całodobowa jest jedynie... rejestracja.
Zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski nadzorujący Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych uspokaja, że gabinet działa, jak działał, ale całodobowa jest jedynie... rejestracja. Adrian Wykrota
Punkt Profilaktyki Intymnej w Poznaniu działający od października zeszłego roku miał być w założeniach ogólnodostępny, bezpłatny i 24-godzinny. Poznanianki mają wątpliwości, czy taki jest. Od kilku dni próbują dostać się do gabinetu ginekologicznego, ale albo nie ma lekarza, albo rejestracja nie odbiera telefonu.

Pierwszy w Poznaniu Punkt Profilaktyki Intymnej miał być całodobowy, otwarty dla wszystkich poznanianek, w tym również niezamożnych i nieubezpieczonych przez siedem dni w tygodniu. Od października 2018 roku działa przy ulicy Święty Marcin 58/64.

Gabinet ginekologiczny i urolog

Z usług dostępnych bezpłatnie w Punkcie mogą korzystać osoby, które ukończyły 18. rok życia oraz osoby niepełnoletnie, pozostające pod opieką rodzica lub opiekuna prawnego i mieszkające na terenie Poznania.

Punkt dedykowany jest nie tylko kobietom, ale także mężczyznom, bowiem oprócz ginekologa od stycznia 2019 roku dyżurować miał tam także urolog.

Gabinet nie ogólnodostępny i nie całodobowy?

Poznanianki jednak narzekają, że bezpłatny gabinet ginekologiczny, który miał być ogólnodostępny, wcale taki nie jest.

- Nie przyjmuje tam żaden ginekolog codziennie, a tym bardziej nie 24 h. Wczoraj usłyszałam, że lekarz będzie dopiero w piątek, nawet jeśli to nagły przypadek - pisze jedna z poznanianek.

Wtórują jej kolejne. - Niestety, to prawda. Dzwoniłam tam przez 3 dni pod rząd bez rezultatu. Pojechałam z problem w sobotę o 23 i zdziwienie, bo zamknięte.

- W zeszłym roku bez problemu można się było dostać, teraz zapisy jak u normalnego lekarza. Niekiedy czekałam tydzień na wizytę

- pisze kolejna.

Gabinet ginekologiczny - rejestracja całodobowa

Zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski nadzorujący Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych uspokaja, że gabinet działa, jak działał, ale całodobowa jest jedynie... rejestracja.

- W gabinecie działa całodobowa rejestracja, można zapisać się na wizytę z 2-3-dniowym wyprzedzeniem - tłumaczy Solarski. - Mamy 3-4 ginekologów zatrudnionych, którzy siłą rzeczy nie mogą tam być codziennie przez 24 godziny na dobę.

Zarejestrować się można osobiście, przez telefon (516 503 237) lub za pośrednictwem strony internetowej www.fanari.pl.

W godzinach od 8 do 22 czynna jest również rejestracja w Punkcie, gdzie można zarejestrować się osobiście.

- W przypadku pilnych sprawach pacjentki kierowane są do Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei - mówi Jędrzej Solarski.

- W porze nocnej, w sytuacjach nagłych lub pilnych realizator zapewnia dojazd lekarza w ciągu 2 godzin od zarejestrowania pacjenta. Z dotychczasowych doświadczeń funkcjonowania Punktu wynika, że zdarzenia nagłe zgłaszane przy rejestracji w porze nocnej najczęściej dotyczyły sytuacji kwalifikujących się do pomocy wieczorowej i szpitalnej pomocy medycznej lub pacjentki te były przyjmowane w pierwszej kolejności w gabinecie od 8 - uzupełnia Joanna Olenderek, zastępczyni dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych. - W pozostałych sytuacjach klientom proponuje się pierwszy wolny termin wizyty, gdzie czas oczekiwania wynosi około 3-4 dni - podkreśla.

Miesięcznie 500 osób w gabinecie ginekologicznym

Zastępca prezydenta Poznania podkreśla, że niemożliwe jest, by na miejscu w Punkcie Profilaktyki Intymnej wciąż stacjonował lekarz.

- Miesięcznie mamy tam około 500 wizyt. To pokazuje, że bezpłatny gabinet ginekologiczny cieszy się dużą popularnością - mówi Solarski.

- Punkt Profilaktyki Intymnej nie obsługuje kobiet ciężarnych oraz kobiet w połogu. Nie jest też poradnią ginekologiczną, w której pacjentka może wybrać sobie lekarza i leczyć się długoterminowo - podkreśla Joanna Olenderek.

Sprawdź:

Największa porodówka w Poznaniu, czyli szpital przy ul. Polnej na Jeżycach, działa już od przeszło 100 lat. Rocznie odbywa się tutaj prawie 7 000 porodów, co czyni szpital również największą placówką położniczą w Polsce. Są tu m.in. wyremontowane sale i nowoczesny sprzęt. Zobacz, jakie warunki dla mam oferuje Polna. Oto zdjęcia. Przejdź dalej --->

Szpital Polna: Jak w środku wygląda porodówka w Poznaniu? Zo...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski