Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Kopiec Wolności przed otwarciem - ale niestety nadal bez powszechnego dostępu dla mieszkańców

Grzegorz Okoński
Kopiec Wolności w Poznaniu jest już gotowy do otwarcia po ostatnim remoncie. Otwarcie to nastąpi 11 listopada, równo w stulecie odzyskania niepodległości, aczkolwiek dostęp do platformy widokowej na szczycie i tak jest mocno ograniczony. Pozwoliły na to prace prowadzone w ciągu ostatniego roku, bo dotąd stan kopca był tak zły, że tylko jedna osoba podejmowała ryzyko wchodzenia na szczyt z flagą.
Kopiec Wolności w Poznaniu jest już gotowy do otwarcia po ostatnim remoncie. Otwarcie to nastąpi 11 listopada, równo w stulecie odzyskania niepodległości, aczkolwiek dostęp do platformy widokowej na szczycie i tak jest mocno ograniczony. Pozwoliły na to prace prowadzone w ciągu ostatniego roku, bo dotąd stan kopca był tak zły, że tylko jedna osoba podejmowała ryzyko wchodzenia na szczyt z flagą. Łukasz Gdak
Kopiec Wolności w Poznaniu jest już gotowy do otwarcia po ostatnim remoncie. Otwarcie to nastąpi 11 listopada, równo w stulecie odzyskania niepodległości, aczkolwiek dostęp do platformy widokowej na szczycie i tak jest mocno ograniczony. Pozwoliły na to prace prowadzone w ciągu ostatniego roku, bo dotąd stan kopca był tak zły, że tylko jedna osoba podejmowała ryzyko wchodzenia na szczyt z flagą...

Kopiec ma być odpowiednikiem znanych wielkich symboli wolności na świecie, takich jak Statua Wolności w Nowym Jorku, pomnikiem drogi ku wolności w Wielkopolsce, a jednocześnie dziełem i dumą poznaniaków - tak kilka lat temu ogłosiło Stowarzyszenie Kopiec Wolności w Poznaniu.

Sam ziemny obiekt jako taki jest tylko o rok "młodszy" od rocznicy. Początkowo nazywany Kopcem Zmartwychwstania lub też Wyzwolenia, zaczął piąć się w górę od 3 maja 1919 roku - idealnie od dnia święta narodowego, a jego idea była dokładnie taka sama, jak dzisiejsze znaczenie: miał upamiętniać odzyskanie niepodległości. Jednocześnie Kopiec miał stać się ozdobą projektowanego na powierzchni 25 hektarów Parku Narodowego, w którym architekt Adam Ballenstaedt uwzględnił także boiska, hale sportowe, obiekty gastronomiczne i służące kulturze.

Kiedy będzie można wejść na Kopiec Wolności w Poznaniu? O tym dowiesz się w dalszej części artykułu w serwisie Plus.

Czytaj też: Poznaniacy 3 maja 1919 roku zaczęli sypać Kopiec Wolności

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski