Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Nowa synagoga coraz bliżej [WIZUALIZACJE]

Tomasz Nyczka
Coraz bliżej początku robót przy poznańskiej synagodze, która zamieni się w luksusowy hotel. W zeszłym tygodniu o projekcie dyskutowała Rada Konserwatorska przy Wojewódzkim Konserwatorze Zabytków. I zażądała wniesienia do niego zmian. Gdy to nastąpi, nic nie będzie już stało na przeszkodzie, by inwestor starał się o pozwolenie na budowę. Ma to nastąpić jeszcze w tym roku.

- Czekamy na uzyskanie warunków zabudowy i wtedy będziemy mogli przystąpić do realizacji inwestycji - tłumaczy Stefan Bajer z pracowni "bs architekci", autor projekt.

Właścicielem synagogi na rogu Stawnej i Wronieckiej od kilku lat ponownie jest gmina żydowska w Poznaniu. Od tego czasu trwają prace nad projektem jej zagospodarowania. We wrześniu zeszłego roku zamknięto ostatecznie pływalnię, na którą hitlerowcy przebudowali synagogę podczas II wojny światowej.

Poznań: Koło synagogi stanie hotel jak stare kamienice [WIZUALIZACJE]

Inwestorem nowej synagogi jest firma Aquatic, która wcześniej prowadziła tam zamkniętą już pływalnię.

- Finalizujemy sprawę projektu. Wiemy, jak ważne to miejsce dla poznaniaków, więc inwestycja przebiegać będzie pod czujnym okiem konserwatora zabytków - mówi Grażyna Śmigaj, prezes spółki Aquatic.

Wiadomo na pewno, że w odrestaurowanej synagodze znajdzie się wysokiej klasy hotel, który zajmie większą część jej powierzchni. A oprócz niego? Miejsca ma wystarczyć na Muzeum Żydów Polskich i pokój Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata poświęcony Irenie Sendlerowej. Prawdopodobnie w synagodze będą też odbywać się warsztaty i wystawy czasowe. A zjeść będzie można w restauracji serwującej koszerne dania. Ale to nie koniec.

- Przemyśleliśmy sprawę i teraz uważamy, że w hotelu, który znajdzie się w budynku, powinno zostać wygospodarowane pomieszczenie na małe miejsce modlitewne, niewielką synagogę. To będzie ewenement w skali kraju. I duże wyzwanie, bo do Poznania trzeba będzie choćby sprowadzić Torę - mówi Alicja Kobus ze Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Poznaniu.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Konserwatorzy nie chcą, by w jakikolwiek sposób ingerowano w bryłę synagogi. W stosunku do projektu sprzed kilku miesięcy, zmieni się również przeszklona kopuła z Gwiazdą Dawida, która zwieńczyć ma synagogę.

- Specjaliści uznali, że ta proponowana przez nas jest po prostu za ciężka, będziemy musieli więc pójść na kompromis. Ale miejsce widokowe i kawiarnia zostają - zapewnia Alicja Kobus.

Jej zdaniem, odrestaurowana synagoga stałaby się magnesem dla turystów przyjeżdżających do Poznania. Nie tylko Żydów, choć ci, dzięki niej, mieliby gdzie zatrzymać się na dłużej w Poznaniu.

Orędownikiem przebudowy synagogi jest też Mariusz Wiśniewski, szef komisji rewitalizacji rady miasta Poznania. Bo ta stoi na trasie pieszego traktu, którym w przyszłości spacerować mieliby poznaniacy.

- Od Starego Browaru, przez ulicę Półwiejską, Wrocławską, na Stary Rynek i, ulicą Żydowską, na Wzgórze Św. Wojciecha. Synagoga byłaby jedną z ważniejszych atrakcji na tej trasie - zapewnia Mariusz Wiśniewski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski