Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Nowoczesny wybieg dla rysiów otwarto w Nowym ZOO

ELKA
Rodzice ostrożnie, a młode śmiało wkroczyły na nowy teren
Rodzice ostrożnie, a młode śmiało wkroczyły na nowy teren Grzegorz Dembiński
Do tej pory mieszkały na małym niewygodnym wybiegu, a teraz można je odwiedzać w nowoczesnym apartamencie. Rodzina rysi europejskich: samiec Teofil, samica -Amanda, oraz ich młode: Aga, Atos i Aleks, które urodziły się prawie rok temu, mają wreszcie wygodne mieszkanie.

Bardzo rzadko zdarza się by rysie żyły w grupie. W naturze są samotnikami. Nie lubią dzielić terenu z innymi przedstawicielami tego gatunku. W Nowym ZOO tworzą rodzinę i żyją zgodnie.

Nowy wybieg został stworzony na terenie naturalnego lasu.

- Dodatkowo rysie mają do dyspozycji specjalnie przygotowane drewniane platformy, na które chętnie wskakują i obserwują okolicę ,,z góry" - mówi Marta Grześkowiak z działu dydaktycznego Nowego ZOO.

Co ciekawe rysie bardzo sprawnie się wspinają na drzewa i dobrze skaczą. Na wybiegu mają także strumyk i płytki basen. Dla urozmaicenia teren wzbogacono pieńkami i korzeniami, tak aby rysie miały gdzie ostrzyć pazury.

- Pierwsze ,,wyjście" na nowy wybieg zaczęło się od nieśmiałych prób - dorosła para podeszła do sytuacji dosyć ostrożnie - dodaje Marta Grześkowiak. - Młode nie miały natomiast żadnych problemów. Po otwarciu drzwiczek z kotnika młode od razu wyszły i praktycznie zaraz po wyjściu zaczęły brykać. Najbardziej ,,szalał" Aleks, biegał i wskakiwał na platformy. Cały wybieg został dokładnie sprawdzony, rysie były szalenie zainteresowane nowym otoczeniem i wszystkimi jego elementami.

Ryś to gatunek zagrożony wyginięciem. Od 1995 roku objęty jest ochroną gatunkową, został wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. W Polsce w przywrócenie populacji tych drapieżników, w lasach mazurskich, zaangażowany jest polski oddział międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF. Głównym celem projektu WWF jest przywrócenie populacji rysi na obszarach, gdzie niedawno jeszcze występowały w naturze.


GŁOS WIELKOPOLSKI POLECA:


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski