Poznań: Sesja Rady Miasta [RELACJA NA ŻYWO]

Tomasz Nyczka
Kolejna relacja z posiedzenia sesji rady miasta Poznania. Radni zajmują się zmianami w budżecie miasta. Zdecydowali już, że z porządku obrad wypada punkt dotyczący uchwały popierającej zaciągnięcie przez miasto zobowiązań na kwotę 77 mln zł. Te pieniądze miałyby posłużyć organizacji Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Poznaniu. Mimo sprzeciwu PiS, jest też zgoda radnych na zaciągnięcie przez miasto długoterminowego kredytu na lata 2013-2020. To aż 284 mln zł.

13.16

W planach jeszcze tylko bieżąca informacja o działalności prezydenta. Radni kończą już swoje obrady. Dzisiaj wyjątkowo wcześnie. Przypomnijmy najważniejsze informacje z dzisiejszej sesji: z porządku obrad wypadło głosowanie nad uchwałą, która otworzyłaby prezydentowi drogę do pozyskania 77 mln zł na organizację Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Poznaniu. Tą sprawą rada zajmie się w późniejszym terminie. Jest za to zielone światło dla zaciągnięcia przez miasto długoterminowego kredytu na kwotę 284 mln zł. Pieniądze miałyby być przeznaczone na bieżące inwestycje.

12.59
Rada Miasta zajmuje się teraz, po raz kolejny, skargami mieszkańców na dyrektorów ZTM i ZKZL i na brak odpowiedzi magistratu w sprawie działania miejskich instytucji w związku z sytuacją przy ul. Stolarskiej. I po kolei je odrzuca.

Szymon Szynkowski vel Sęk: - Radni powinni mieć dostęp do oryginalnej treści skargi. Być może w tzw. internetowym asystencie radnego.

Przewodniczący rady, Grzegorz Ganowicz (PO): - Treść skargi będzie w przyszłości dołączana do maili, które trafią do radnych.

12.33

Prezydent chce powołać Katarzynę Wilk, dyrektorkę wydziału spraw obywatelskich, do Związku Międzygminnego "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej". Radni PiS zastanawiają się, czy obecna pani dyrektor wystarczająco zna się na gospodarowaniu odpadami. W głosowaniu jednak tylko jeden głos przeciw - radnej Lidii Dudziak z PiS.

12.01

Rada wznawia obrady. I przegłosowuje zmianę w statucie Szpitala Miejskiego im. J. Strusia. Chodzi o oddział chorób wewnętrznych i hematologii, który z budynku przy ul. Szkolnej ma się przenieść do szpitala MSWiA przy ul. Dojazd w Poznaniu. Wyprowadzka ma się odbyć jeszcze w grudniu tego roku.

Oddział jest ostatnim, który działa jeszcze, w spartańskich warunkach, w starym budynku w centrum miasta. Pozostałe - systematycznie w ciągu ostatnich miesięcy - "wyprowadzały się" na ul. Szwajcarską. Dla hematologii nie ma tam jednak miejsca. Nie ma też pieniędzy na dobudowanie kolejnego skrzydła do budynków przy Szwajcarskiej. Stąd pomysł, by działała ona w ramach szpitala MSWiA.

O trudnej sytuacji pacjentów z hematologii "Głos Wielkopolski" pisał wielokrotnie.

Hematologia w dramatycznej sytuacji

Szpital MSWiA przejmie hematologię ze Strusia

11.19

Glosowanie. PiS przeciw. Rada uchwałę przyjmuje. I robi sobie przerwę na pół godziny.

11.05

Rada zajmuje się teraz wieloletnim planem modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych Aquanet. Brzmi koszmarnie, ale może się to odbić na naszych portfelach.

- Rada, wyrażając zgodę na plan modernizacji, wyraża zgodę na źródło jej finansowania - a to są taryfy! - mówi Tomasz Lewandowski z SLD. - Albo nie przyjmiemy planu i będą wyższe podwyżki, albo go przyjmiemy i podwyżki będą niższe - zastanawia się.

PiS ma odmienne zdanie. - To wiąże się z podwyżkami cen wody dzisiaj i w przyszłości - zauważa Michał Grześ. - Poznaniacy ze swoich portfeli finansują inwestycje Aquanet, które odbywają się poza gminą Poznań - dodaje.

11.02

Głosowanie. Mimo sprzeciwu PiS, rada zgodziła się na zaciągnięcie przez miasto długoterminowych kredytów. Przypomnijmy - to aż 284 mln zł!

10.58

Radni PiS zauważają, że wielokrotnie wskazywali już, w których miejscach należy oszczędzać. W zamian za ewentualne poparcie budżetu. - Nie słuchaliście naszych propozycji przez ostatnie lata, a dzisiaj jest już za późno! - mówi do radnych PO Szymon Szynkowski. I, zwracając się do prezydenta, dodaje: - Pan doprowadził miasto na skraj finansowej przepaści! Oczywiście - przy udziale większości w radzie.

10.47

Hanna Koszczyńska- Karaś, dyrektor wydziału finansowego, zapewnia, że kredyt będzie wzięty na dobrych dla miasta warunkach.

Prezydent Ryszard Grobelny mówi, że już od 2009 roku informował radnych, że sytuacja finansowa miasta może być trudna. I, cytując "Ogniem i mieczem", odnosi się do ostrej krytyki radnych: - Słuchać hadko!

- Zgoda na kolejne zadłużenie miasta to żadne rozwiązanie - zauważa Przemysław Alexandrowicz z PiS.

- A macie alternatywę? Jak zbilansować wydatki miasta? - pyta Wojciech Kręglewski z PO.

10.39

Mariusz Wiśniewski (PO) jest oburzony słowami szefa PiS pod adresem radnych Platformy. - A co wy zrobiliście dla swoich osiedli? Jak im pomogliście? Uprawiacie tylko politykierstwo. Ciężkiej roboty u podstaw nie chce wam się wykonywać. Gdzie są raporty, pomysły, efekty waszych działań?

Michał Grześ zastanawia się nad tym, czy warto brać kolejny kredyt. - To nie jest zdrowa sytuacja - zauważa. - Apeluję, byśmy zastanowili się nad dalszym zadłużaniem miasta. Bo obudzimy się w rzeczywistości, w której Poznaniem będzie rządził komisarz z Warszawy!

10.33

Szymon Szynkowski namawia kolegów z rady: - Ten okręt tonie! Przestańcie wybierać wodę wiaderkami, tylko zmieńcie kapitana!

- To jest cała wasza filozofia! Kiedy jest burza na morzu, okręt może zatonąć, to wam chodzi jedynie o to, by zmienić kapitana, a nie zadbać o załogę. Musimy przegłosować tę uchwałę, żeby uratować finanse miasta! Prezydenta ocenimy, gdy sytuacja będzie spokojniejsza - apeluje Marek Sternalski, szef PO w radzie miasta.

I zwraca się do Szynkowskiego: - Zachowuje się pan jak szef jakiejś sekty apokaliptycznej! Od sześciu lat wieszczy pan klęskę. Nic takiego się w Poznaniu nie stanie!

10.14

Teraz radni zajmą się prezydencką propozycją zaciągnięcia długoterminowego kredytu na lata 2013 - 2020. 284 mln zł mają iść na wydatki majątkowe i spłatę zaciągniętego wcześniej kredytu.

Szymon Szynkowski vel Sęk: - Teraz musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy rzucić miasto w finansową przepaść. Pan prezydent ostatnio popełnia same błędy: dotyczące realizowanych inwestycji, dotyczące budżetu wydziału oświaty. Jeśli ta uchwała zostanie dziś przyjęta, po raz kolejny damy pieniądze lekkomyślnemu włodarzowi tego miasta. Trzeba ograniczać wydatki bieżące, a nie brać kolejne kredyty!

- Tego kredytu nie zaciągamy na wydatki bieżące, tylko na finansowanie inwestycji - ripostuje Łukasz Mikuła z Platformy Obywatelskiej.

- Brakuje nam pieniędzy na finansowanie inwestycji, bo są one budowane dłużej, drożej, z dramatycznymi pomyłkami - uważa Przemysław Alexandrowicz (PiS). - Jeśli zastępcy prezydenta, dyrektorzy wydziałów się mylą, to można założyć, że myli się również pan prezydent. Jeśli robi to coraz częściej, a miasto coraz częściej się zadłuża, można pozwolić sobie na stwierdzenie, że ta polityka prowadzi nas donikąd.

10.05

Szymon Szynkowski vel Sęk o budżecie: - Radnych próbuje się włączyć do gry, którą można już nazwać kreatywną księgowością. Za chwilę będziemy głosować uchwałę o zaciągnięciu długoterminowego kredytu na spłatę... innego kredytu. Władzom chodzi tylko o to, by to zadłużenie przesunąć w latach.

Mowa jest też o zakładanych w budżecie dochodach majątkowych. Głównie - ze sprzedaży Miejskich Przedsiębiorstw Gospodarki Mieszkaniowej. - Myślicie, że wam się to uda? Chcecie ją sprzedać za 40 mln zł, a ta spółka przynosi miastu 2 mln zł z dywidendy - zauważa Szynkowski vel Sęk.

- Braliśmy pod uwagę wypłatę dywidendy. I tak osiągnęlibyśmy zysk ze sprzedaży przedsiębiorstwa. A dywidenda de facto wpłynęła już na konto miasta - tłumaczy zawiłości wokół MPGM prezydent Ryszard Grobelny.

Radni głosują w sprawie zmian w budżecie miasta Poznania. I zgadzają się na to, mimo sprzeciwu opozycji.

9.59

Radni głosują uchwałę, która ma skutkować "wyrzuceniem" z porządku obrad punktu dotyczącego dyskusji na temat Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Poznaniu. 22 głosy "za". A to oznacza, że dzisiaj decyzji dotyczącej 77 mln zł na igrzyska nie będzie.

9.56

Rozpoczyna się dyskusja o organizacji w Poznaniu Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich. Tomasz Lewandowski (SLD) zarzuca kolegom z Platformy, którzy o projekcie rozmawiać dzisiaj nie chcą, tchórzostwo.

Najnowsze informacje o epidemii koronawirusa

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

u
urk

Czekam na cud, ale go nie będzie. Macie rację, to klika, prywatny folwark tych samych ludzi i ich pociotków. Wydoją wszystko. A nam w przyszłym roku zaserwują podwyżki na przejazdy, żłobki, przedszkola, wodę, czynsze itp. Może jednak radni z PiS i SLD spróbują zrobić akcję odwołania Grobelasa w drodze referendum?

i
investigator

Okolo 1000 osob stworzylo z miasta prywatny folwark. Znaja sie, popieraja sie, zatrudniaja
zony, dzieci i kochanki. A glupi lud patrzy i nic nie rozumie. Obudzimy sie jako bankruci.
Chyba, ze stanie sie cud i narod sie obudzi.

k
klm

na koniec radni udzielą Grobelnemu ABSOLUTORIUM

u
urk

Nie mylę się! Czytam na bieżąco relację z obrad i "ręce i nogi opadają". PO przegłosowała kolejny kredyt na prawie 300 mln. złotych!!! Koszmar!!! I podwyżki za wodę i ścieki!!! I co jeszcze "wrażliwi" na biedę społeczną przegłosujecie? A Grobelas ze świtą pod stołem zaciera łapy bo to waszymi łapami kolejny raz przechodzą bandyckie POmysły tego nieudacznika. Drzecie się na SLD i PiS, a Grobelas przepycha wszystko co chce!!! Zawsze na was głosowałem, nigdy na SLD czy PiS. Już nigdy mojego głosu nie dostaniecie!!! Ja wolę komisarza z Warszawy niż klikę Grobelasa z wami razem!!!

u
urk

Nie mam złudzeń- PO poprze tego POpaprańca i zadłużą miasto na kolejne miliony!!! Ratunku!!! Czy wy nie macie rozumu??? Czy wasza prywata musi być taka bezpośrednia i arogancka??? POgonić to towarzystwo!!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3