Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Ta noc szalenie naukowa

Maria Nowak
W trakcie zamykania tego numeru Noc Naukowców jeszcze trwała. Nie tylko w Poznaniu, bo również w 200 innych miastach Polski i Europy, gdzie uczeni mieli w ten jeden wieczór wyjść z pracowni i pokazać, jak ciekawe jest to, czym się zajmują.

Krakowianie np. powtórzyli doświadczenie Foucaulta z 1851 roku, mające udowodnić, że Ziemia się obraca i powiesili duże wahadło w kościele św. Piotra i Pawła. W Katowicach gotowano zupę naukową - gigantyczny gar pomidorówki, powstającej pod nadzorem ekonomistów i technologów żywności.

W Poznaniu tradycyjnie kilka tysięcy osób wybrało się na kampus Politechniki Poznańskiej na Piotrowie. To chyba jedyna impreza rozrywkowa w Poznaniu oprócz meczów, na której przeważa płeć męska. Sporo było o autach -w laboratorium oglądano działanie najnowocześniejszych systemów ABS, GPS i Motronoc, a w Stacji Kontroli Pojazdów analizowano jazdę samochodu. Auto może jeździć na wodę - udowadniali naukowcy w laboratorium silników spalinowych. Można było samemu ukręcić krem do twarzy z glonów w laboratorium szalonego chemika, zbudować robota z klocków lego, albo zostać bohaterem gry komputerowej. W laboratorium elektroenergetyki oglądano tresurę wyładowań elektrycznych, czyli burzę na życzenie. Otworzyło swe podwoje tajne laboratorium Q, gdzie informatycy pracują nad systemami szpiegowskimi. Panie robiły sobie biżuterię z części komputerowych, a Adam Buczek czarował, tym razem pokazując m.in., jak można zniknąć w nadfiolecie i podczerwieni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski