Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Teleskop z obserwatorium UAM pojedzie do USA [ZDJĘCIA]

Karolina Koziolek
W Poznaniu powstał drugi co do wielkości teleskop w Polsce. Zbudował go dr Krzysztof Kamiński z Obserwatorium Astronomicznego UAM
W Poznaniu powstał drugi co do wielkości teleskop w Polsce. Zbudował go dr Krzysztof Kamiński z Obserwatorium Astronomicznego UAM Fot. Marek Zakrzewski
W Poznaniu powstał drugi co do wielkości teleskop w Polsce. Zbudował go dr Krzysztof Kamiński z Obserwatorium Astronomicznego UAM. To druga, unowocześniona wersja Poznańskiego Teleskopu Spektrosopowego, który stoi w Borówcu pod Poznaniem. Oba będą stanowiły początek pierwszej na świecie sieci teleskopów spektroskopowych.

- W astronomii ważne jest aby gwiazdy obserwować w ciągłości. Niestety jeden teleskop nie jest w stanie tego zrobić ponieważ Ziemia się obraca. Potrzebny jest drugi, który będzie obserwował daną gwiazdę na drugiej półkuli, gdy u nas jest dzień, a tam noc - tłumaczy dr Krzysztof Kamiński.

Nowy teleskop już za parę miesięcy stanie więc w USA, w rejonie Kolorado, na pustyni Arizona. Będzie uzupełniał obserwacje z Borówca. - Mamy już nawet miejsce. Będzie to prawdopodobnie hangar małżeństwa Trueblod z miejscem na 6 teleskopów. Stamtąd przez internet obraz z teleskopu będzie przesyłany do Polski - tłumaczy astronom.

Co będzie obserwował? - Głównie gwiazdy, ale może uda nam się odkryć przy okazji nowe planety. Dzięki obserwacjom poznamy skład chemiczny gwiazd, rozmiary i ich kształt. Będziemy także badać wnętrza gwiazd - wylicza dr Kamiński.
Budowa teleskopu trwa od 2010 r. jednak dopiero niedawno złapał "pierwsze światło". - To jakby przecięcie wstęgi - mówi dr Kamiński. - Tego wieczoru siedzieliśmy w obserwatorium do 2 w nocy - dodaje.

Teleskop uruchamia komputer. - Żeby obserwować niebo nie muszę być pod kopułą. Kamera wideo podłączona do ogniska teleskopu przesyła obraz do komputera. Obserwacje mogę więc robić z własnego domu - objaśnia dr Kamiński.
Wszystko zależy jednak od pogody. Nie da się obserwować nieba codziennie. W Polsce bezchmurnych nocy w ciągu roku jest zaledwie ok 100. - Przez 265 dni teleskop się kurzy - żartuje astronom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski