Poznań: W Forcie VII uczczą ofiary niemieckiej okupacji

  Poznań: W Forcie VII uczczą ofiary niemieckiej okupacji

  Błażej Dąbkowski

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W Forcie VII po raz kolejny uczczą pamięć ofiar okupacji niemieckiej 1939-1945

  W Forcie VII po raz kolejny uczczą pamięć ofiar okupacji niemieckiej 1939-1945 ©archiwum/Joanna Labuda

  Fort VII, czyli Konzentrationslager Posen to pierwszy niemiecki obóz koncentracyjny utworzony przez okupantów na ziemiach polskich. Przeprowadzano w nim pierwsze w dziejach ludzkości masowe zbrodnie z użyciem gazu, gdzie więźniów zabijano tlenkiem węgla.
  W Forcie VII po raz kolejny uczczą pamięć ofiar okupacji niemieckiej 1939-1945

  W Forcie VII po raz kolejny uczczą pamięć ofiar okupacji niemieckiej 1939-1945 ©archiwum/Joanna Labuda

  Już w środę, 6 kwietnia (o godz. 12), jak co roku, na terenie poznańskiej fortyfikacji odbędzie się uroczystość uczczenia pamięci ofiar okupacji niemieckiej 1939-1945. W jej trakcie będzie można zobaczyć inscenizację przygotowaną przez młodzież z Liceum Ogólnokształcącego nr 4 w Poznaniu.

  Uczniowie postarają się odtworzyć obozowe realia i zdarzenia, które miały miejsce na terenie Fortu VII. Wszystko ma być połączone z czytaniem relacji i wspomnień byłych więźniów, którzy przeszli przez Konzentrationslager Posen.

  W trakcie wydarzenia nastąpi także przekazanie sztandaru Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, który kończy swoją działalność. Sztandar z 1934 roku złoży prezes Zenon Wechmann.

  Po oficjalnej części uczestnicy uroczystości złożą wieńce pod Ścianą Śmierci, a młodzi poznaniacy będą mogli zwiedzić niedostępne dla turystów miejsca w forcie.

  Obecnie Muzeum Martyrologii Wielkopolan odwiedza około 10 tys. ludzi rocznie, jednak władze placówki chcą podwoić tę liczbę.

  Warto przypomnieć, że Instytut Pamięci Narodowej prowadził śledztwo w sprawie zbrodni niemieckich w Forcie VII, musiano je umorzyć w 2013 r. Ustalono bowiem, że odpowiedzialni za te przestępstwa dowódcy obozu i szefowie poznańskiego gestapo już nie żyją. Szacuje się, że w obozie zlokalizowanym przy ul. Polskiej życie straciło około 4,5 tys. osób.  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zdjęcie autora komentarza
  Dobrze że Pan wspomniał o komorze gazowej w Forcie VII.

  31 węzłowy Burke

  Zgłoś naruszenie treści

  Dodam tylko że pierwszymi ofiarami były upośledzone dzieci w ramach Aktion T-4. To tak w kontekście pięknych inaczej które wypowiadają się za nieograniczona aborcją ; polecam też biografię dr....rozwiń całość

  Dodam tylko że pierwszymi ofiarami były upośledzone dzieci w ramach Aktion T-4. To tak w kontekście pięknych inaczej które wypowiadają się za nieograniczona aborcją ; polecam też biografię dr. Śmierć Mengele. A także dzienniki Hansa Franka. 31zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo