Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki wystartował. Eksperymenty i zabawy na Wolnym Dziedzińcu [ZDJĘCIA]

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
W niedzielę Wolny Dziedziniec poznańskiego magistratu zamienił się w duże laboratorium, w którym młodsi i starsi z zapałem eksperymentowali
W niedzielę Wolny Dziedziniec poznańskiego magistratu zamienił się w duże laboratorium, w którym młodsi i starsi z zapałem eksperymentowali Adrian Wykrota
Rektor Akademii Muzycznej wypuściła dżina z butelki, a później zagrała na prostej rurze, dzieci budowały kolorowe chromosomy czy baterię z cytryny, ogórków i ziemniaka. W tych wszystkich niesamowitych eksperymentach można było wziąć udział na Wolnym Dziedzińcu poznańskiego magistratu.

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki został zainaugurowany w niedzielę na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta. Dzieci z kolorowych chrupek, które przedstawiały geny odpowiedzialne, np. za kolor oczu, czy włosów budowały chromosomy. Przy okazji dowiedziały się, że mają 46 chromosomów, połowę od taty, a połowę od mamy.

Na stoisku Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego z zapałem budowano baterie – raz z cieczy, a innym razem z owoców i warzyw. Okazuje się, że wbijając w ziemniaka, cytrynę oraz dwa ogórki kiszone gwóźdź i drucik, a następnie łącząc je kabelkami „krokodylkami” można uzyskać prąd o napięciu od 1,5 do 2 V, czyli tyle ile ma bateria typu paluszek. W ten sposób podłączona do owocowo-warzywnej baterii dioda świeciła.

Eksperymentowano nie tylko na poszczególnych stoiskach, ale także na scenie głównej, gdzie zebrali się rektorzy siedmiu poznańskich uczelni wyższych, przedstawiciele PPNT oraz poznańskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk. Dr Halinę Lorkowską, rektora Akademii Muzycznej poproszono o wypuszczenie dżina z butelki. Uwalniający się ciekły azot wzbudził okrzyk zachwytu najmłodszych. Później pani rektor wspólnie między innymi z rektorem Uniwersytetu Artystycznego zagrali na prostych rurach. Na początku rury ogrzano płomieniem z butli, po nagrzaniu powietrze w rurze zaczęło grać. Jednak, gdy rura była trzymana w poziomie, muzyka milkła.

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki będzie trwać do 26 kwietnia. Niestety, na większość warsztatów nie ma już wolnych miejsc. Są jednak wydarzenia o charakterze otwartym i warto wziąć w nich udział.

- Przy sali 308 w budynku A Uniwersytetu Ekonomicznego będzie stoisko europejskie. Przygotowaliśmy konkursy, zabawy, będzie można zweryfikować swoją wiedzę o Unii Europejskiej – mówi Ewa Kozłowska z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski