Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznańskie szkoły otwierają się na Wschód. Język rosyjski zagości na lekcjach chemii i biologii

Anna Jarmuż
Od września w dwóch poznańskich szkołach na lekcjach biologii czy geografii nauczyciele będą mówić do uczniów w języku naszych wschodnich sąsiadów. Klasy dwujęzyczne z wiodącym językiem rosyjskim zamierzają utworzyć XI Liceum Ogólnokształcące i Gimnazjum nr 50.

Kolejne szkoły - Gimnazjum nr 2 przy ul. Powstańców Wielkopolskich i Gimnazjum nr 43 na Dębcu chce zapewnić możliwość nauki tego języka w stopniu rozszerzonym.

- W społeczeństwie wzrasta zainteresowanie językiem rosyjskim. Dostrzegamy je również wśród młodzieży. Rosyjski wybiera na egzaminie coraz więcej maturzystów - mówi Karol Lehmann, dyrektor XI LO. - I dodaje: Chcemy rozszerzyć ofertę edukacyjną i zwiększyć atrakcyjność młodych ludzi na rynku pracy.

Wliceum rosyjski będzie towarzyszył uczniom nie tylko na lektoracie (18 godzin tygodniowo), ale także na lekcji biologii i chemii.
- Oczywiście, równocześnie uczniowie będą realizować te przedmioty także w języku polskim - zaznacza Karol Lehmann.
Pomysłodawcy projektu podkreślają, że najlepiej będzie, gdy naukę języka rosyjskiego uczeń rozpocznie jeszcze w gimnazjum, a potem będzie ją kontynuował na poziomie szkoły średniej. Taką możliwość daje młodzieży Gimnazjum nr 50 (obie szkoły znajdują się w bliskim sąsiedztwie).

Gimnazjaliści będą realizować pięć godzin rosyjskiego tygodniowo. Od drugiej klasy język ten zagości także na lekcjach geografii i zajęciach artystycznych - muzyce i plastyce.

Pomysł nauki języka na jeszcze wyższym poziomie przypadł do gustu także młodzieży.

- Duże firmy otwierają się na Wschód. Potrzebni będą więc wykwalifikowani pracownicy. Znajomość rosyjskiego na tak wysokim poziomie na pewno ułatwi nam znalezienie dobrej pracy - mówi Remigiusz, uczeń XI LO. - Poza tym, zgłębienie specjalistycznych terminów, jakie możemy poznać na lekcji biologii czy chemii, może umożliwić studia na którymś z rosyjskich uniwersytetów.

Jeszcze w trakcie szkolnej nauki młodzież wspierać będą poznańskie uczelnie wyższe. Wprojekt zaangażował się Instytut Filologii Rosyjskiej i Instytut Wschodni Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczniowie będą mogli korzystać z zasobów bibliotecznych, uczestniczyć w projektach naukowych i brać udział w zajęciach akademickich.

Pomysł poznańskich dyrektorów poparli również Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej i władze miasta Poznania. Jak podkreśla Dariusz Jaworski, zastępca prezydenta miasta, język rosyjski jest obecny w niewielu poznańskich szkołach.

- Mamy już klasy dwujęzyczne z językiem angielskim, niemieckim, hiszpańskim i francuskim. Dlaczego nie utworzyć takich zajęć także w języku rosyjskim - pyta wiceprezydent. - Cieszę się, że język rosyjski nie kojarzy się już z ideologią, a uczniowie uczą się go z przyjemnością - dodaje.

W Polsce działała dotąd tylko jedna szkoła średnia z wykładowym językiem rosyjskim. Program taki nie został wprowadzony jeszcze w żadnym gimnazjum. Poznańska "pięćdziesiątka" będzie pierwszą taką szkołą w kraju.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski