Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda rozdali flagi państwowe. Uroczystości na Placu Zamkowym w Warszawie

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
PAP/Radek Pietruszka
– Dziękujemy tym, którzy przechowywali pamięć o Polsce, bardzo często przez pokolenia, którzy polskość przechowali w sercu, wychowaniu, mowie, pamięci o historii swoich rodzin, o swoim pochodzeniu – powiedział prezydent Andrzej Duda w Dniu Polonii i Polaków poza granicami kraju. Wcześniej, wraz z pierwszą damą, prezydent wziął udział w uroczystości podniesienia flagi państwowej na wieży zegarowej Zamku Królewskiego.

Spis treści

Uroczyste podniesienie flagi państwowej

W uroczystości na Placu Zamkowym w Warszawie wzięli m.in. prezydent Andrzej Duda oraz pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Po uroczystym podniesieniu flagi państwowej, prezydent oraz jego małżonka, rozdali flagi zgromadzonym na Placu Zamkowym w Warszawie.

Prezydent: Przed 1989 rokiem 2 maja był „raczej dniem usuwania barw narodowych niż ich eksponowania”

Podczas uroczystości z okazji Dnia Polonii i Polaków poza granicami kraju prezydent wręczył odznaczenia, akty nadania obywatelstwa oraz biało-czerwone flagi m.in. przedstawicielom organizacji polonijnych.

Andrzej Duda stwierdził, że przed 1989 rokiem 2 maja był „raczej dniem usuwania barw narodowych niż ich eksponowania”. Z jednej strony – podkreślił – wiązało się to z wypaczeniem przez komunistów istoty Święta Pracy 1 maja a z drugiej – miało na celu ukrycie biało-czerwonych barw na rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Prezydent podkreślił, że byli także ci, którzy „mieli w sercu wolną, suwerenną, niepodległą Polskę i wierzyli w to, że ona musi wrócić, właśnie z premedytacją te symbole przechowywali i eksponowali po to, by były obecne na 3 maja”. Podziękował tym wszystkim, którzy „przechowali pamięć o Polsce, bardzo często przez pokolenia”.

Andrzej Duda zauważył, że symboliczne wręczenie przez niego aktów nadania obywatelstwa polskiego to podziękowania dla tych, którzy "swoją polskość przechowali w sercu, wychowaniu, mowie, pamięci o historii swoich rodzin, o swoim pochodzeniu".
– Witamy z całego serca i ogromnie się cieszymy, że jesteście państwo dzisiaj z nami w sensie fizycznym, ale że jesteście państwo z nami sercem od zawsze. Dziękujemy za to ogromnie – dodał.

Niech biało-czerwona porządkuje szyki, umacnia, gromadzi, daje siłę

"Dziękuję wszystkim, którzy są tutaj obecni po to, by uczcić ten bardzo ważny dzień, podwójnego święta - święta barw narodowych, Dnia Flagi RP i Dnia Polaków za Granicą i Polonii. Ten związek między nimi właśnie, między barwami Rzeczypospolitej a Polakami na całym świecie jest związkiem nierozerwalnym" - podkreślił prezydent.

"Niech też te flagi Rzeczypospolitej, prezydenckie, które symbolicznie wręczyłem, będą dla państwa tym widomym znakiem. Niech zawsze towarzyszą, niech gromadzą, tak, jak historycznie zawsze sztandar gromadził w czasach średniowiecznych wojów, rycerzy i porządkował szyki, tak niech ta biało-czerwona porządkuje szyki, umacnia, gromadzi, daje siłę, do codziennej działalności" - dodał.

Prezydent dziękował przedstawicielom Polonii m.in. "za uczenie dzieci, wychowywanie kolejnych pokoleń, budowanie więzów gospodarczych, budowanie więzów pomiędzy grupami zawodowymi".

Dziękował również za promowanie Polski poza granicami. "Chcemy być obecni gospodarczo, turystycznie, chcemy być obecni na różnych polach działalności - sportowej, społecznej. Dziękuję, że tam, gdzie przybywamy z naszymi misjami choćby gospodarczymi, zawsze jesteście państwo i zawsze nas wspieracie. Zawsze jesteście otwarci na współpracę z ojczyzną po to także, by wspierać polskie firmy, które do waszych krajów przybywają" - powiedział prezydent do zebranych.

Dzień Flagi RP

Na godz. 13:00 w Belwederze zaplanowane są uroczystości z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi RP. Planowane jest wówczas wystąpienie prezydenta Dudy.

Obchodzony 2 maja Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. Dzień ten jest też świętem Polonii i Polaków za Granicą. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Dzień Polonii i Polaków za Granicą

Dzień Polonii i Polaków za Granicą obchodzony jest 2 maja od 2002 roku. Święto państwowe ustanowione zostało przez Sejm RP z inicjatywy Senatu RP. W ten sposób uhonorowano osoby żyjące poza granicami Polski, które zabiegały o polską niepodległość oraz wyrażały swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Blacky
Duda to powinien flagi amerykanskie i zydowskie rozdawac, taki im w d... wchodzi. Chociaz, amerykanskie czy zydowskie, co za roznica?!
Wróć na i.pl Portal i.pl