MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Bogumiła Kaniewska ponownie została rektorem UAM w Poznaniu. "Wszystko odbyło się w sposób merytoryczny"

Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
Prof. Bogumiła Kaniewska była jedyną kandydatką, która zgłosiła swój udział w wyborach.
Prof. Bogumiła Kaniewska była jedyną kandydatką, która zgłosiła swój udział w wyborach. Adam Jastrzębowski
19 kwietnia odbyły się wybory rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kadencję 2024-2028. 149 elektorów opowiedziało się za kandydaturą prof. Bogumiły Kaniewskiej, tym samym wybierając ją na drugą kadencję.

149 elektorów opowiedziało się za kandydaturą prof. Bogumiły Kaniewskiej, tym samym wybierając ją na drugą kadencję. Przeciw było 40 osób, 3 wstrzymały się od głosu. Prof. Bogumiła Kaniewska była jedyną kandydatką, która zgłosiła swój udział w wyborach.

- Uniwersytet jest siedzibą wiedzy, mądrości i rozumu, ale proszę pozwolić, że w tych kilku zdaniach górę wezmą emocje. Tym pierwszym uczuciem, które chciałabym wyrazić, jest ogromna wdzięczność. Bardzo serdecznie dziękuję całej społeczności uniwersytetu, elektorkom i elektorom, za zaufanie jakim mnie Państwo obdarzyliście powierzając na kolejne cztery lata uniwersytet pod zarząd mój i mojego zespołu - powiedziała prof. Kaniewska po ogłoszeniu wyników głosowania. - Chciałabym podziękować całej społeczności uniwersytetu za szereg rozmów, które odbyliśmy. Za atmosferę, która towarzyszyła tym miesiącom kampanii wyborczej na naszym uniwersytecie. Wszystko odbyło się w sposób merytoryczny, spokojny. Mimo różnych zdań, które w tak dużej społeczności muszą istnieć, wszystkie nasze rozmowy mieściły się w tym standardzie akademickości, który powinien być wzorem dla każdej debaty. Wchodzimy w nowy rok akademicki w stabilnej, dobrej pozycji. Rozszyfrowując skrót UAM powiedziałabym, że jesteśmy uniwersytetem ambitnym i mocnym. W następnej kadencji mamy kilka priorytetów. To przede wszystkim umiędzynarodowienie, rozwój programu Uczelnia Badawcza, unowocześnienie dydaktyki i badań. W tym roku kończymy 105 lat, zaczęliśmy znakomicie następnych 100 lat naszej historii. Życzę, by były to lata powodzenia, satysfakcji i względnego spokoju - dodała prof. Bogumiła Kaniewska.

Prof. Bogumiła Kaniewska ukończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tytuł profesora uzyskała na podstawie monografii “Opowiedziane. O prozie Wiesława Myśliwskiego”.  W pracy badawczej zajmuje się przede wszystkim literaturą XX wieku, teorią przekładu a także literaturą dla dzieci. W roku 2012 objęła stanowisko dziekana Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej. W 2016 roku została wybrana na prorektor ds. studenckich, a od 2020 roku jest Rektorką UAM. Nadzorowała – w ramach udziału w konsorcjum EPICUR – przygotowanie wniosku, który zaowocował przyznaniem UAM statusu Uniwersytetu Europejskiego. Zainicjowała takie projekty, jak program wsparcia psychologicznego dla studentów, a także akcję "Widzialna Ręka UAM". Bierze aktywny udział w projekcie "Gdy Nauka jest Kobietą". W mijającej kadencji pełni funkcję Przewodniczącej Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich.

Prof. B. Kaniewska bierze udział w pracach towarzystw naukowych i rad wydawniczych. Od 1994 roku jest członkiem Poznańskiego Towarzystwie Przyjaciół Nauk. Działa także w Komitecie Nauk o Literaturze Polskiej Akademii Nauk, w którym w latach 2007-2010 była przewodniczącą Komisji Edukacji, a w latach 2011-2014 zastępcą przewodniczącego KNoL. Pełniła także funkcje eksperckie z ramienia Komisji – m.in. w zakresie ewaluacji czasopism naukowych oraz oceny studiów nauczycielskich. Odbyła wiele stażów, wizyt studyjnych, wzięła udział w rozmaitych konferencjach, zarówno naukowych, jak dydaktycznych i związanych z zarządzaniem; wygłosiła wykłady w zagranicznych ośrodkach (m.in. w Belgradzie, Bolonii, Brnie, Londynie, Lund, Manili, Sarajewie czy Zhaoqing).

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Fotografia pochodzi prawdopodobnie z lat 60. XX wieku.

Tak przez lata wyglądał Dom Studencki Jowita. Stał się ikoną...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski