Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protonoterapia w Wielkopolsce: Apel wojewódzkich radnych przyjęty jednogłośnie. Znamy stanowisko Ministerstwa Zdrowia

Igor Chudziński
Apel w sprawie poznańskiej protonoterapii przegłosowany.
Apel w sprawie poznańskiej protonoterapii przegłosowany. Waldemar Wylegalski
Radni województwa wielkopolskiego podczas piątkowej sesji sejmiku jednogłośnie poparli treść uchwały, w której apelują do premiera i ministra zdrowia w sprawie pomijania Wielkopolski w opracowywaniu strategii rozwoju protonoterapii. Poznaliśmy również stanowisko Ministerstwa Zdrowia.

O planach wystosowania apelu do premiera i ministra zdrowia oraz o samej protonoterapii pisaliśmy więcej już 19 grudnia.

Zobacz: Wojewódzcy radni walczą o nowoczesną metodę leczenia raka

Dziś wiemy, że treść apelu została jednogłośnie przyjęta przez radnych na piątkowej sesji sejmiku województwa wielkopolskiego. Teraz stanowisko sejmiku trafi do wojewody, by następnie znaleźć się na biurku premiera i ministra zdrowia.

W treści uchwały czytamy między innymi:

Pomimo aktywnego uczestnictwa w pracach na rzecz rozwoju protonoterapii w Polsce przedstawicieli Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu (jako Lidera instytucjonalnego Konsorcjum na rzecz INPRONKO w Polsce Zachodniej), żadna z tych osób nie została jednak powołana Zarządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 8 listopada 2019 r. w skład Zespołu do spraw opracowania strategii protonoterapii w Polsce.

Radni odnoszą się również do pomysłu budowy ośrodków protonoterapii w Warszawie i Bydgoszczy, o których nieoficjalnie mówi się w środowisku onkologów. Wskazują na niebezpieczeństwa wynikające z łączenia sektora prywatnego z publicznym.

- Pomysł umiejscowienia w renomowanych ośrodkach onkologicznych prywatnych zakładów protonoterapii, jest – jak wskazują dotychczasowe doświadczenia z zakresu zaawansowanych technologii w służbie zdrowia – bardzo niebezpieczny, gdyż powoduje wysysanie publicznych środków z Narodowego Funduszu Zdrowia pod szyldem publicznych szpitali.

Jak przestrzegają radni: - Takie rozwiązanie prowadzić może do nadmiernej kwalifikacji i nadmiernej rekrutacji chorych, gdyż prywatny inwestor dążyć będzie nie tylko do odzyskania zainwestowanych środków, ale również do osiągnięcia zysków.

Protonoterapia w Wielkopolsce: stanowisko Ministerstwa Zdrowia

Sprawę skomentowało również Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi Wojciecha Andrusiewicza, rzecznika prasowego ministra zdrowia na pytania redakcji "Głosu" dotyczące pomijania przedstawicieli Inpronko czytamy:

- Przy powołaniu członków zespołu ds. strategii protonoterapii w Polsce Minister Zdrowia kierował się stworzeniem zespołu o szerokim przekroju kompetencji, stąd w jego skład weszli przedstawiciele dziedzin fizyki medycznej, radioterapii onkologicznej oraz onkologii i hematologii dziecięcej, a także reprezentujący właściwe instytuty.

Wojciech Andrusiewicz jednocześnie dodaje: - Celem prac zespołu jest wypracowanie rozwiązania, które jest optymalne z perspektywy całego kraju, uwzględniając potrzeby zdrowotne wszystkich obywateli.

To właśnie z tym ostatnim fragmentem polemizuje Tatiana Sokołowska z Komisji Zdrowia i Bezpieczeństwa Publicznego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego: - Przecież naszym celem nie jest to, aby ten projekt objął tylko Polskę zachodnią. Chodzi nam przede wszystkim o to, by zdanie przedstawicieli naszego regionu było brane pod uwagę i abyśmy zostali włączeni do ogólnopolskiego programu - komentuje Tatiana Sokołowska.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski