Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa rynku Łazarskiego w Poznaniu. Nowy rynek będzie zupełnie inny niż ten dawny. Zobacz, co już zrobiono

MIKO
Inwestycja, wedle zapewnień, postępuje zgodnie z harmonogramem, a oddanie do użytku przebudowanego rynku Łazarskiego i jego okolic planowana jest jesienią.Kolejne zdjęcie --->
Inwestycja, wedle zapewnień, postępuje zgodnie z harmonogramem, a oddanie do użytku przebudowanego rynku Łazarskiego i jego okolic planowana jest jesienią.Kolejne zdjęcie --->Łukasz Gdak
Przebudowa rynku Łazarskiego, przyległych mu ulic i skweru im. Kazimierza Nowaka planowo ma się zakończyć jesienią tego roku. Na inwestycję przeznaczono niebagatelną kwotę ponad 40 mln złotych.

W miejscu dawnego rynku powstaje zadaszone targowisko na planie koła.

Nowe chodniki będą szersze, będzie miejsce na kawiarniane ogródki, fontannę i plac zabaw dla dzieci. Część pobliskiego skweru stanie się deptakiem. Wybudowane zostaną miejsca parkingowe, a z myślą o bezpieczeństwie pieszych powstają kolejne wyniesione skrzyżowania ulic. Po zakończeniu inwestycji, rynek ma zostać podzielony na dwie strefy: handlową z targowiskiem i drugą, która w założeniach ma pełnić funkcję rekreacyjną i kulturalną.

Trwa głosowanie...

Czy podoba Ci się projekt rewaloryzacji Starego Rynku w Poznaniu?

Targowisko przykryje zadaszenie składające się z dwóch poduszek jednokomorowych, wznoszących się na 26 stalowych słupach.
Przestrzeń pomiędzy dwiema warstwami membrany będzie wypełniona powietrzem, a ona od spodu będzie zadrukowana specjalną farbą, która odbija promienie słoneczne, ale jednocześnie przepuszcza światło. Wszystko to ma zapewnić dobre warunki handlującym i kupującym.

Inwestycja, wedle zapewnień, postępuje zgodnie z harmonogramem, a oddanie do użytku przebudowanego rynku Łazarskiego i jego okolic planowana jest jesienią. Zgodnie z projektem, nasadzonych powinno tam zostać około 50 nowych drzew, byliny, trawy ozdobne i rośliny cebulowe.

Kupcy, którzy obecnie handlują na tymczasowym targowisku, prawdopodobnie pojawią się tutaj jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

- Żal mi starego ryneczku z klimatem, straganów i pchlego targu, który miał niepowtarzalny charakter - mówi Katarzyna Lisowska, mieszkanka pobliskiej ulicy Lodowej. - Nigdzie takiego w Poznaniu nie było i już nie będzie. Ani ja, ani wielu moich znajomych nie rozumiemy dlaczego postanowiono tak "zabetonować" tę przestrzeń. Wystarczyło poprawić komfort handlujących, odremontować nawierzchnię, wybudować nowe toalety i dbać o czystość tej przestrzeni.

- Remont był tu potrzebny, choć rzeczywiście nie wiem czy na taką skalę - dodaje pani Justyna, mieszkająca w jednej z kamienic przy rynku. - Mam nadzieję, że teraz będzie tu czysto, bo z tym bywało różnie. Chciałabym, by prace zakończyły się bez opóźnień, bo jednak są one dla nas, najbliżej mieszkających, bardzo uciążliwe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski