MKTG SR - pasek na kartach artykułów

PTBS zamontowało budki lęgowe dla jerzyków

Błażej Dąbkowski
PTBS zamontowało budki lęgowe dla jerzykówPTBS zamontował budki lęgowe dla jerzyków.
PTBS zamontowało budki lęgowe dla jerzykówPTBS zamontował budki lęgowe dla jerzyków. PTBS
Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego na swoich osiedlach zamontowało budki lęgowe dla jerzyków. W ten sposób wspiera działania na rzecz ochrony tego gatunku. Akcja ma charakter pilotażowy i finansowana jest ze środków własnych spółki. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody należy odtwarzać zniszczone, np. w wyniku termomodernizacji siedliska jerzyków. Problem ten dotyczy głównie budynków z lat 60 i 70. W przypadku osiedli PTBS sytuacja wygląda inaczej.

– Nasze budynki powstały znacznie później i nie wymagają zaawansowanych modernizacji, które mogłyby zagrażać siedliskom ptaków. Mimo to chcemy pozytywnie oddziaływać na środowisko –tłumaczy Andrzej Konieczny, prezes PTBS.

Jak tłumaczy A. Konieczny, w pierwszej kolejności pracownicy spółki sprawdzili czy na osiedlach znajdują się miejsca spełniające warunki bytowe jerzyków, a następnie wytypowal lokalizacje, na których możliwy jest montaż budek.

Siedlisko jerzyka musi znajdować się dostatecznie wysoko, być odpowiednio zorientowane – od strony wschodniej lub północnej. Dodatkowo, ze względów bezpieczeństwa, ściany budynków muszą być pozbawione balkonów, okien, uskoków, gzymsów i innych instalacji, np. anten. Kluczowy jest również łatwy dostęp do wytypowanej ściany – prace odbywają się na wysokościach, z użyciem wysięgników.

– Ostatecznie udało nam się wytypować 6 ścian, na których zamontowaliśmy łącznie 60 budek lęgowych. Montaż budek zaplanowaliśmy na pierwszą połowę marca, tak aby zdążyć przed przylotem jerzyków do kraju. Pierwszych ptasich lokatorów spodziewany się po 23 kwietnia czyli dniu Świętego Jerzego, od którego ptaki te zawdzięczają swą nazwę. – podsumowuje Andrzej Konieczny.

Jeśli pierwszy etap akcji się powiedzie, PTBS nie wyklucza dalszego montażu budek lęgowych w ramach nowobudowanych osiedli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski