Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Puszczykowo: Szpital będzie miał 40 łóżek dla opieki paliatywnej

Maciej Łosiak
Dobre wiadomości dla osób leczących się w szpitalu w Puszczykowie. W tym roku całkowicie przebudowana zostanie izba przyjęć dla pacjentów planowych i hol główny, zmodernizowana będzie apteka szpitalna.

Czytaj także:
Puszczykowo: Ponad dwa miliony dla szpitala
Puszczykowo: Do szpitala będzie się trudniej dostać

Otwarty ma być także oddział pobytu dziennego z ośmioma łóżkami. W styczniu oddano do użytku cztery windy w budynku głównym. Ale na tym nie koniec.

- Już za kilka tygodni zaczynamy od budowy oddziału opieki paliatywnej. Powstanie on na bazie starego budynku, tuż obok gmachu głównego - wyjaśnia Ewa Wieja prezes Szpitala w Puszczykowie im. prof. Stefana Tytusa Dąbrowskiego. - Te inwestycje będą możliwe dzięki wsparciu ze starostwa powiatowego w Poznaniu.

Istnieje duża szansa, że rozpocznie się także termomodernizacja szpitalnego kompleksu, jeśli tylko Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przekaże pozytywną opinię dotyczącą tego projektu.

- To bardzo kosztowne przedsięwzięcie. Całość może pochłonąć nawet ok. 12 mln zł - dodaje prezes Wieja. - Plusy to oszczędność energii i walory estetyczne.

Szpital, jak większość placówek medycznych w kraju, ma problemy z kontraktami na 2012 rok z Narodowym Funduszem Zdrowia. W ubiegłym roku otwarto pracownię angiologii z nowoczesnym angiografem. Niestety ma być wykorzystywany w tym roku jedynie w... 10 procentach. A pacjentom, chorym na miażdżycę, może nawet uratować życie.

- Angiograf, to urządzenia, które pozwala zdiagnozować i leczyć miażdżycę tętnic. Pamiętajmy, że to schorzenie dotyka nie tylko serce, ale cały organizm, w tym kończyny dolne - wyjaśnia doc. Wacław Kuczmik, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej.

Dzięki angiografowi zainstalowanemu w Puszczykowie można leczyć wszystkie schorzenia w obrębie naczyń obwodowych, przede wszystkim miażdżycę naczyń oraz problemy niedokrwienne związane z cukrzycą, w tym tzw. stopę cukrzycową.

- Tak zaawansowane leczenie pomaga uchronić wielu pacjentów przed amputacją - podkreśla Wacław Kuczmik.

Prezes Wieja dodaje: Niestety kłopot z niewystarczającym kontraktem z NFZ dotyczy nie tylko pracowni angiologii, ale także oddziału intensywnej opieki medycznej, gdzie jest osiem łóżek. Mimo starań, umowa z NFZ nie została zwiększona od czasu przed modernizacją, gdy oddział liczył cztery łóżka.

W szpitalu w Puszczykowie, który wspiera finansowo starostwo leczę się głównie pacjenci z powiatu, ale także z Poznania i innych regionów Wielkopolski. W ubiegłym roku przyjęto 12,3 tys. osób.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski