Rekrutacja do liceów, techników i szkół branżowych. W Wielkopolsce nie zabraknie miejsc - zapewnia Kuratorium Oświaty

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna

Wideo

Absolwenci szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych 16 lipca o godz. 10 dowiedzą się do której szkoły zostali zakwalifikowani. Kuratorium Oświaty w Poznaniu ogłasza, że miejsc w szkołach średnich starczy dla wszystkich. Przewidziano ich o 3391 więcej niż jest potencjalnych kandydatów.

Od godz. 10.00, 16 lipca w liceach, technikach i szkołach branżowych Wielkopolski zostaną wywieszone listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do szkół. Kandydaci zakwalifikowani będą mieli czas do 24 lipca na złożenie oryginałów dokumentów w celu potwierdzenia chęci nauki danej szkole.

- W tym roku mamy bardzo specyficzną rekrutację. Przez podwójny rocznik i możliwość składania dokumentów do kilku szkół powstało zamieszanie wśród uczniów i rodziców. Ale jesteśmy przygotowani. Zorganizowano osobny nabór do szkół dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych. Utworzono w szkołach dodatkowe miejsca - mówi Elżbieta Leszczyńska, Wielkopolski Kurator Oświaty. - Co ważne, jutro zostaną udostępnione tylko listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych kandydatów. Zatwierdzone listy przyjętych i nieprzyjętych kandydatów do 1 klas liceów, techników i szkół branżowych poznamy 25 lipca - dodaje

Czytaj też: Rekrutacja do liceum 2019: terminy Poznań. Kiedy listy, kiedy złożyć dokumenty?

– 25 czerwca odbyło się spotkanie z samorządami regionu i zapewniono nas, że w razie potrzeby szkoły gotowe są do ewentualnego powiększenia liczby miejsc i oddziałów - mówi Aleksandra Kuź, wicekurator Oświaty w Poznaniu.

W tym roku w Wielkopolskie licea jako szkołę pierwszego wyboru zaznaczyło 54 561 osób. Dla przykładu, w roku poprzednim było ich 39 907. Tegoroczny wskaźnik, chociaż jest stosunkowo wyższy od tego w poprzednich latach, nie jest czymś nowym. Podobna liczba: – 57 044 abiturientów w 2008 roku startowało w rekrutacji do liceów regionu.

- Uwzględniając demograficzny skok, zaczęliśmy się przygotowywać do tegorocznej rekrutacji jeszcze w 2017 roku – mówi Mirosław Drzazga, członek Zarządu Powiatu Jarocińskiego. – Zatrudniliśmy nowe kadry w szkołach i powiększyliśmy (poprzez remont i budowę) powierzchnie szkół. Przez podwójny rocznik do naszych szkół średnich rekrutuje 1828 osób, z których około 400 spoza powiatu jarocińskiego.

W poznańskich szkołach przygotowania też zaczęły się kilka lat temu. Każda szkoła ma jednak swoje rozwiązania. I tak w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Ignacego Jana Paderewskiego głównym problemem jest plan zajęć. – Będziemy musieli w tym roku dla pierwszych klas wprowadzić tak zwaną drugą zmianę. Zajęcia będą zaczynać się około godz. 11 – mówi Karol Seifert, dyrektor „Paderka”. – Co ciekawe, chociaż nasza szkoła uważa się za humanistyczną, najbardziej obleganymi w tym roku były klasy bio-chemiczne i ekonomiczne.

Czytaj też: Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2019. Które szkoły najlepsze w Polsce? Oto najnowsze zestawienie!

Niektóre szkoły walczą z dwuzmianowością z pomocą zatrudnienia nowych nauczycieli i organizacją dodatkowych sal do zajęć. – Zatrudniliśmy dziesięciu nowych nauczycieli, z których 6 na pełny etat – mówi Danuta Kin, wicedyrektor VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza. – Dodatkowo Poznańska Szkoła Chóralna J. Kurczewskiego udostępnia nam swoje sale. A jest dla kogo, ponieważ utworzyliśmy w tym roku dwie nowe klasy dla absolwentów szkół podstawowych - to tak zwana klasa medyczna oraz ekonomiczna.

Czytaj też: Matura 2019 w Poznaniu. Które licea wypadły najlepiej? Sprawdź wyniki z języka polskiego, matematyki i angielskiego

Do 24 lipca należy przedłożyć oryginały świadectwa ukończenia szkoły i zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe - także zaświadczenia lekarskiego z orzeczeniem o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu.

25 lipca o godz. 13 komisja rekrutacyjna opublikuje listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych. Tego samego dnia Wielkopolskie Kuratorium Oświaty poda liczbę wolnych miejsc w szkołach. I już 26 lipca rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich. Co oznacza że osoby nieprzyjęte w pierwszej turze będą mogły składać wnioski o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych, które będą mieć wolne miejsca.

Znamy już wyniki tegorocznych matur. OKE w Poznaniu opublikowała m.in. średnie wyniki procentowe z matury z matematyki na poziomie podstawowym.Nie pozostawiają one złudzeń. Jedna szkoła w Poznaniu osiągnęła wynik zdecydowanie lepszy od innych. Które placówki znalazły się za nią? Gdzie kształcą się najlepsi "ścisłowcy"? Przejdź dalej i sprawdź najlepsze licea w Poznaniu 2019 --->

13 najlepszych liceów w Poznaniu 2019. Tutaj najlepiej zdano...

Oto najbardziej oblegane szkoły ponadgimnazjalne w Poznaniu. Do tych klas w poznańskich liceach kandyduje najwięcej uczniów! Sprawdź TOP 15.Przejdź dalej i zobacz, które klasy cieszą się największą popularnością --->

Najbardziej oblegane licea w Poznaniu [SPRAWDŹ]

Sprawdź też:

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Prywaciarska_Deforma
No nie wiem. Mam paru znajomych, którzy są rodzicami tegorocznych, ostatnich maturzystów. Musieli wręcz wakacje przełożyć na koniec sierpnia, aby mieć rękę na pulsie - tzn. mieć czas na poszukiwanie dobrej szkoły średniej. Jedynymi wygranymi będą licea prywatne... Na tej beznadziejnej "reformie" nieźle zarobią. Może członkowie PiS mają w nich udziały?
Dodaj ogłoszenie