Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rencista socjalny dorobi więcej

Milena Kochanowska
Komu należy się taka renta. Ile może dorobić rencista socjalny od tego roku? Na te i inne pytania odpowiada Antonina Żelek z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu

Jestem na rencie socjalnej. Mam szansę trochę sobie dorobić. Czy mogę to zrobić, nie tracąc przy tym prawa do renty?
- Osoba pobierająca rentę socjalną może zarabiać bez ryzyka zawieszenia tego świadczenia kwotę nieprzekraczającą 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS. Obecnie wynosi ona 2 391,20 zł brutto miesięcznie. Prawo do renty socjalnej zawiesza się za miesiąc, w którym przychód przekroczył tę kwotę, o czym rencista musi zawiadomić ZUS.

Mam rentę socjalną, ale wyjeżdżam za granicę do pracy. Czy nadal będę rentę dostawał i czy dostanę ją po powrocie? Jak mam rozliczyć zagraniczne przychody?
- Z chwilą wyjazdu, renta socjalna nie będzie przysługiwała, więc dochody zagraniczne ZUS-u nie interesują. Jest to świadczenie, do którego prawo przysługuje tylko osobom mieszkającym i przebywającym na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Po powrocie zza granicy będzie możliwość ponownego ustalenia uprawnień do renty, nawet na podstawie dotychczasowego orzeczenia lekarza orzecznika, jeżeli z orzeczenia będzie wynikało, że ustalona całkowita niezdolność do pracy istnieje nadal oraz jeśli nie ma innych okoliczności powodujących odebranie prawa do renty.


Jestem rencistą socjalnym. Chciałbym wynająć pokój studentom. Czy taki mój dochód wpłynie na zawieszalność świadczenia?

- Prawo do renty socjalnej ulega zawieszeniu także w przypadku osiągania przychodu z umowy najmu.

Mam 30 lat i staram się o rentę socjalną. Jak mam udowodnić, że moje schorzenie powstało przed 18 rokiem życia?
- Do wniosku o rentę socjalną trzeba dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza, pod którego opieką znajduje się osoba, której ma być wydane orzeczenie, a także dokumentację medyczną i inne dokumenty mające znaczenie dla wydania orzeczenia. Zaświadczenie o stanie zdrowia musi być sporządzone przez lekarza leczącego na podstawie historii choroby i to z niego będzie wynikało wiele istotnych informacji. Inna dokumentacja medyczna mająca znaczenie to np. wypisy ze szpitali, wyniki badań, opinie specjalistów prowadzących leczenie.


Lekarz orzecznik orzekł, że jestem częściowo niezdolna do pracy, więc renta socjalna mi się nie należy. Jak mogę się odwołać?

- Przysługuje pani prawo wniesienia sprzeciwu do komisji lekarskiej w ciągu 14 dni od doręczenia orzeczenia. Gdyby komisja lekarska negatywnie rozpatrzyła sprzeciw, ma pani jeszcze prawo odwołać się do Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w ciągu 30 dni od otrzymania decyzji. Zarówno sprzeciw do komisji lekarskiej, jak i odwołanie do sądu składa się za pośrednictwem ZUS-u.


Syn jest w zakładzie karnym. Wcześniej miał rentę socjalną i dokładał się do opłat na mieszkanie. Znajomi powiedzieli mi, że przysługuje mu 50 proc. renty. W ZUS-ie usłyszałam, że niższa renta mu nie przysługuje, bo to ja jestem właścicielem mieszkania. Czy to prawda?

- Nie ma prawa do renty socjalnej osoba będąca w zakładzie karnym. Za okres tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności przysługuje renta socjalna w obniżonej wysokości jedynie osobie samotnie gospodarującej, niemającej innego przychodu, która jest właścicielem lokalu mieszkalnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski