Rewelacyjny występ pierwszoroczniaków z Poznania na akademickich mistrzostwach w Lublinie. Poznań przegrał tylko z Warszawą

Szymon Twardoń ze złotym medalem i dyplomem za zajęcie pierwszego miejsca w biegach przełajowych Archiwum Szymona Twardonia
Po Wielkopolskich Mistrzostwach Studentów I Roku przyszedł czas rywalizacji sportowej najmłodszych studentów na szczeblu centralnym. W dniach 1-3 grudnia w Lublinie w 11 konkurencjach rywalizowali przedstawiciele ośmiu największych środowisk akademickich, zrzeszeni w Akademickim Związku Sportowym.

W tych zmaganiach reprezentanci AZS Poznań wypadli wręcz doskonale, bowiem w klasyfikacji generalnej z 61. punktami zajęli II miejsce, ustępując jedynie faworyzowanemu AZS-owi z Warszawy (80 pkt.). Nasi rzutem na taśmę wyprzedzili młodych sportowców z AZS Kraków, którzy stanęli na najniższym stopniu podium z taką samą liczbę punktów i pierwszych miejsc, jednak Wielkopolanie okazali się od nich lepsi w zmaganiach zespołowych o jedno drugie miejsce. Kolejne pozycje w klasyfikacji przypadły Azetesiakom z Gdańska, Katowic, Lublina, Wrocławia i Łodzi.

AZS Poznań zajął I miejsce w futsalu mężczyzn, koszykówce mężczyzn i biegach przełajowych mężczyzn; w ostatniej z tych dyscyplin godnym zauważenia jest złoty medal indywidualnie Szymona Twardonia i srebrny medal Mikołaja Czechowicza. Z kolei II miejsca zajęły reprezentacje w piłce siatkowej mężczyzn i w tenisie stołowym kobiet. III miejsce zespołowo wywalczyły studentki w biegach przełajowych. Nasi zajęli także IV miejsca w piłce siatkowej kobiet i w pływaniu mężczyzn (złote medale Kacpra Bidowańca w wyścigu na 50 metrów st. grzbietowym i na 50 metrów st. motylkowym), VI miejsce w pływaniu kobiet (brąz Zuzanny Adamczewskiej na 50 metrów st. klasycznym) i VIII miejsce w tenisie stołowym mężczyzn. Zabrakło w Lublinie wielkopolskiego zespołu koszykówki kobiet.

Na czele 80-osobowej reprezentacji AZS Poznań stała w Lublinie Oliwia Kacprzak, studentka Politechniki Poznańskiej. Z trudnej i odpowiedzialnej roli wywiązała się doskonale.

Najmłodsi studenci z Wielkopolski tylko jeden raz zajęli dotąd I miejsce zespołowo w Ogólnopolskich Mistrzostwach Studentów I Roku, w 2016 roku, kiedy to ich organizatorem i gospodarzem był AZS Poznań. Na drugim stopniu podium stanęli po raz pierwszy w historii tych zawodów.