Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Robert De Niro pozdrawia poznaniaków! Już kolejny raz pamięta o Poznańskim Czerwcu 1956 roku

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Kombatanci, przedstawiciele władz miasta, Muzeum i IPN - z kopiami zdjęcia od Roberta De Niro
Kombatanci, przedstawiciele władz miasta, Muzeum i IPN - z kopiami zdjęcia od Roberta De Niro Adam Jastrzębowski
Znakomity aktor Robert De Niro już raz gościł w Poznaniu - było to w 1992 roku. Zajrzał wtedy nie tylko na ul. Grunwaldzką, do redakcji wówczas istniejącej "Gazety Poznańskiej", ale także przed pomnik Poznańskiego Czerwca 1956 roku, gdzie skłonił głowę, oddając cześć bohaterom zrywu. Teraz ponownie przesyła wyrazy podziwu dla poznaniaków.

Robert De Niro jest przyjacielem znanego polskiego tenisisty Wojciecha Fibaka. Na jego zaproszenie gościł trzydzieści lat temu w Poznaniu. Teraz z Wojciechem Fibakiem skontaktował się Rafał Reczek, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, który poprosił o możliwość kontaktu z aktorem.

- Chciałem nawiązać do sytuacji sprzed trzydziestu lat, do wydarzenia potwierdzającego, że świadomość znaczenia tego co się wydarzyło w Poznaniu w 1956 roku, istnieje nie tylko w Polsce - mówi Rafał Reczek. - O poznańskich robotnikach i ich proteście mówił głośno francuski pisarz Albert Camus, którego imieniem nazwano właśnie park w Poznaniu, ale też zainteresował się nimi Robert De Niro.

Okazało się, że amerykański aktor pamiętał o Czerwcu. Kolejny raz do Polski już nie mógł przyjechać, przysłał za to swoje zdjęcie z dedykacją w języku angielskim, którą można przetłumaczyć: "Bohaterskim mieszkańcom Poznania, uczestnikom antykomunistycznego zrywu, z wyrazami szacunku - Robert De Niro".

Zdjęcie zostało skopiowane i przekazane 27 czerwca na placu Adama Mickiewicza przewodniczącym trzech organizacji kombatanckich, skupiających uczestników Czerwca 1956 roku - Jerzemu Majchrzakowi, Andrzejowi Spornemu i Włodzimierzowi Marciniakowi, a także Zenonowi Wechmannowi, przewodniczącemu Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Oddział Wielkopolski i przewodniczącemu Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych - jednocześnie uczestnikowi Poznańskiego czerwca 1956. Kopię zdjęcia otrzymali też poznaniacy - w ich imieniu odebrali je Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania i Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta, a także Kinga Przyborowska, kierownik Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956.

Czytaj też: Dwa nowe fotoradary w Poznaniu zostały uruchomione. Na razie testowo

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Bezterminowe prawa jazdy w Polsce nie są wydawane od 10 lat. Nadal jednak wielu kierowców takie posiada. Niestety, nie będą mogli się nimi cieszyć już zbyt długo, ponieważ wkrótce takie dokumenty, trzeba będzie wymienić na nowo. Data jest już wyznaczona.Więcej informacji --->

Bezterminowe prawo jazdy już nieaktualne. Niedługo trzeba bę...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski