Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Robotyczne ramię pomoże w wykrywaniu przeciwciał COVID-19

AD
Wprowadzenie nowoczesnej technologii pozwoli na automatyzację procesu, przyspieszy i udoskonali obecnie stosowane narzędzie, m.in. poprzez eliminację potencjalnych błędów ludzkich, które przy tak powtarzalnej i wymagającej ogromnego skupienia pracy mogą się często zdarzać.
Wprowadzenie nowoczesnej technologii pozwoli na automatyzację procesu, przyspieszy i udoskonali obecnie stosowane narzędzie, m.in. poprzez eliminację potencjalnych błędów ludzkich, które przy tak powtarzalnej i wymagającej ogromnego skupienia pracy mogą się często zdarzać. Robert Woźniak
We wtorek, 14 września, w Centrum Zaawansowanych Technologii UAM zostało uruchomione nowoczesne ramię robotyczne, które będzie stosowane w trakcie wykonywania testów wykrywających przeciwciała przeciwko COVID-19.

Robotyczne ramię w walce z COVID-19

Wprowadzenie nowoczesnej technologii pozwoli na automatyzację procesu, przyspieszy i udoskonali obecnie stosowane narzędzie, m.in. poprzez eliminację potencjalnych błędów ludzkich, które przy tak powtarzalnej i wymagającej ogromnego skupienia pracy mogą się często zdarzać.

– To moment, w którym nauka naprawdę okazuje się bardzo istotna. Te badania dadzą nam wiedzę, jak wygląda kwestia odporności po szczepieniach

– mówił podczas wtorkowej uroczystości prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Pierwsze na UAM ramię robotyczne wykorzystywane będzie zarówno w immunodiagnostyce, jak i biodruku 3D. Pracami zespołu kieruje prof. UAM Jakub Rybka.

- Cieszę się, że współpraca Laboratorium Biotechnologii Stosowanej CZT UAM z firmami zewnętrznymi zaowocowała stworzeniem nowoczesnego, jedynego na świecie systemu łączącego w sobie możliwość automatyzacji wykonywania testu na przeciwciała oraz biodruku 3D. CZT nie po raz pierwszy udowadnia, że jest wiodącym ośrodkiem łączącym badania naukowe z rzeczywistymi potrzebami i wyzwaniami, przed którymi stoi ludzkość

Pokaz działania robotycznego ramienia

System badań został zaprojektowany tak, by zautomatyzować wykonywanie testów immunodiagnostycznych COVID-19, który również został opracowany w laboratorium Biotechnologii Stosowanej CZT UAM.

Robotyczne ramię ma jednak więcej zastosowań. Jego możliwości będą wykorzystywane także w implementacji procesu biodruku 3D. Jak przekazują naukowcy, robotyzacja i automatyzacja laboratorium jest również wpisana w kierunki rozwoju zespołu naukowego.

– Dzisiejszy dzień jest symbolicznym pierwszym krokiem na drodze do laboratorium przyszłości

- mówił prof. UAM Jakub Rybka, który kieruje pracami zespołu.

Naukowcy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza zapewniają, że misją Laboratorium Biotechnologii Stosowanej CZT UAM jest wyjście poza granice nauk podstawowych i połączenie odkryć akademickich z zastosowaniami w życiu codziennym. Zespół dąży więc do nawiązania współpracy zarówno z podmiotami naukowymi, jak i przemysłowymi, aby napędzać innowacje w biotechnologii. Taki sposób myślenia o odkryciach naukowych powoduje, że wynalazki stosowane w specjalistycznych laboratoriach mogą być wykorzystywane w mniej zaawansowanych placówkach i służyć społeczeństwu. Jest to szczególnie istotne w medycynie, zwłaszcza w pandemii, gdy brakowało personelu, który ze względu na warunki był przemęczony, a co za tym idzie – mniej wydajny i skupiony.

Automatyzacja niektórych czynności pomoże więc odciążyć pracowników ochrony zdrowia. Działania Laboratorium CZT UAM prowadzone są w obszarach bionanomateriałów, biodruku 3D oraz immunodiagnostyki. Prace nad zautomatyzowaniem wykonywania testu poprzez wykorzystanie ramienia robotycznego prowadzone są przy współpracy z firmami Rob-Tech oraz Cellivia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski