Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się IX Zjazd Gnieźnieński: O roli i miejscu chrześcijan

Iza Budzyńska
Od lewej: abp Henryk Muszyński, abp Józef Kowalczyk i  ks.  Jan Jerzy Ostryk
Od lewej: abp Henryk Muszyński, abp Józef Kowalczyk i ks. Jan Jerzy Ostryk archiwum
Dziś rozpoczyna się IX Zjazd Gnieźnieński. Tak jak na poprzednie spotkania zapraszani są prelegenci i uczestnicy dyskusji nie tylko ze środowisk katolickich. Obok przedstawicieli różnych wyznań, można tu spotkać postaci ze świata polityki, czy najbardziej rozpoznawalne osoby tworzące działalność charytatywną.

W ten weekend pojawią się między innymi prof. Jerzy Buzek, s. Małgorzata Chmielewska, przełożona wspólnoty "Chleb Życia" czy Anna Dymna, aktorka i założycielka Fundacji Mimo Wszystko. Zjazd otworzy, razem z prymasem Polski, prezydent Bronisław Komorowski.

ZOBACZ O CZYM MÓWIONO W POPRZEDNICH LATACH:
2009 - NIE BĘDZIE ZJAZDU GNIEŹNIEŃSKIEGO
2010 - PRZYSZŁOŚĆ EUROPY ZALEŻY OD RODZIN

Najwięcej emocji budziła obecność na jednym z paneli dyskusyjnych Jerzego Owsiaka. Wczoraj rzecznik prasowy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy powiadomił, że nie przyjedzie, z powodu operacji, którą przeszedł w środę. J. Owsiak sam przyznał w przesłanym mailu, że był podekscytowany wydarzeniem i liczył na przybliżenie innym sposobu działań WOŚP.

Spotkaniom przyświeca za każdym razem inna myśl przewodnia. Tym razem hasło Zjazdu to "Europa Obywatelska. Rola i miejsce chrześcijan". Większość prelekcji, dyskusji i warsztatów będzie poświęcona aktywności społecznej, dobroczynności, dialogowi międzynarodowemu i postawom wobec problemów ekonomicznych. Szereg zagadnień praktycznych mają przybliżyć warsztaty.

Zarówno pomysłodawca Zjazdów, z których pierwszy upamiętniał historyczne spotkanie w roku 1000 - prymas senior apb Henryk Muszyński, jak i obecny gospodarz - prymas Polski abp Józef Kowalczyk - nie mówią w kontekście obywatelskiej Europy o zamykaniu się w gronie katolickim, ale przede wszystkim o uniwersalnych wartościach i o działaniu.

- Jeżeli będziemy ludźmi w stosunku to siebie i do innych, to będziemy szanować godność innych i wszyscy ci, którzy będą budować strukturę europejską i tworzyć rzeczywiście wspólnotę opartą na wartościach zadowalających wszystkich, tak zwana sprawiedliwość społeczna we wspólnej Europie zaistnieje do tego stopnia, że nie będziemy mieć takich zaskoczeń, jak kryzysy. To wszystko się wywodzi z kryzysu moralnego, etycznego - podkreśla abp Kowalczyk.

W tradycji Zjazdów Gnieźnieńskich bardzo mocno zakorzeniony jest ekumenizm. Dziś w wybranych kościołach Gniezna i okolic będą odprawione nabożeństwa ekumeniczne. Najciekawsza z nich będzie Ekumeniczna Droga, prowadzona przez dostojników dziesięciu chrześcijańskich kościołów, o 20.00 w archikatedrze.

Wydarzenia otwarte dla mieszkańców Gniezna to także koncerty, o których informacje można znaleźć na plakatach i w internecie. Zainteresowani konkretną debatą czy warsztatem mogą w nich wziąć bez rejestracji i wpisowego - trzeba będzie zgłosić się do recepcji po specjalny identyfikator.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski